БНР | 22.07.2020 12:14:37 | 254

Защо протестират младите българи в чужбина


Ива Борисова е израснала във Видин. От година е в Нова Зеландия, където също се провеждат протести с искане за оставката на правителството и главния прокурор.

„Нашата организация беше доста спонтанна и най-вече породена от желанието на всички нас за някаква промяна, която трябва да се случи България, в управлението и във всичките представителства на властта. Идеята се зароди в събота, а самото събитие го планирах за неделя. Дойдоха 17 души, но българската общност в Нова Зеландия не е толкова голяма. Тази неделя очаквам повече хора, защото ще има повече време за хората да се организират… Общо взето протестираме срещу, аз го наричам съвременния тоталитаризъм, който се заформи в България през последните години. За разлика от класическата форма, при нас се управлява от една мутренска организация вместо от политици. Това, което се случва на политическата сцена в България, е недопустимо и цената, която плащаме ежедневно, не може да се сравни с евентуални последствия от дестабилизирана държава при предварителни избори, защото тази наглост и опорочена система достигнаха един краен предел“, заяви Борисова пред БНР.

Тя е категорична, че ще се върне в България, след като приключи работният ѝ ангажимент.

Йоана Василева – един от организаторите на протестите в Брюксел – обясни:

„Протестите в Брюксел се инициират от различни хора. Няма организационен комитет или определени хора, които организират нашите действия тук. Когато се инициира протест, всеки се включва според възможностите си в организацията и фактически се превръщаме в съорганизатори. Това, което ни обединява, са нашите общи цели и нашата подкрепа за сънародниците ни, защото ние се вълнуваме наравно с тях. Нашите искания са същите като исканията на нашите сънародници по площадите в София и в различни градове на България, както и по всички краища на света. Ние не можем повече да си позволим да бъдем безучастни и да гледаме отстрани как държавата ни се опустошава“. 

Следващият протест в Брюксел е на 24 юли, когато хората ще се съберат в близост до сградите на европейските институции. Исканията им остават непроменени.

„Смятам, че нашите протести именно в сърцето на Европа носят едно много силно послание, което е не само до властимащите в България, срещу които протестите са насочени, но и до всички европейски лидери и институции - ние призоваваме всички те да потърсят отговорност от управниците ни“.

По време на Европейския съвет българските протестиращи са били на 150 метра от сградата, в която са заседавали европейските лидери, коментира Василева.

„Силно се надяваме те да са чули нашите призиви, нашите искания и нашето недоволство. Изразихме ги на различни езици, за да бъдем разбрани със сигурност“.

Протестиращите не са доволни от идеята за ремонт на кабинета:

„Категорично не желаем подмяна на едни с други некомпетентни и зависими хора, които са обладали властта в България. Затова ние настояваме не за конкретна оставка или дори не за оставката само на Борисов или конкретен министър, ние желаем оставката на целия кабинет и оставката на главния прокурор Иван Гешев“.

Сияна Върбанова, която е в Германия заради образованието си и не смята скоро да се връща за постоянно у нас, е един от инициаторите на протестите в Берлин:

„Ние не виждаме път нататък. За нас пътят е оставка на правителството и оставка на главния прокурор. И нови избори и то честни и прозрачни избори“.

Върбанова е харесала политическа формация у нас, която приема за алтернатива. Тя допълни, че алтернатива може и да се създаде, тъй като има гражданска енергия.

Прочети цялата публикация