БНР | 12.08.2020 08:05:23 | 233

"Български гейминг маратон" с вълненията на няколко поколения играещи


Български гейминг маратон ще обедини общността на запалените почитатели на видеоигри в целодневно онлайн събитие на 30 август. Фестивалът ще започне рано сутринта и ще предложи много видеоигри, турнири и предизвикателства. 

В първото издание ще се включат някои от най-популярните гейминг стриймъри в България, които ще създадат специално за фестивала десетки часове видео съдържание. Сред тях са имена със стотици хиляди фенове в социалните мрежи, между които актьорът Китодар Тодоров, добре познатите на българските геймъри от всички възрасти Aetheltryth, дуото Павел Колев и Ицака и много други. 

"До момента имаме над 20 участници, всеки в своите канали - Twitch, YouTube или Facebook. Поканили сме всеки един от тях да направи нещо по-различно и по-интересно, отколкото прави по принцип. Ако някой има желание да разбере повече и да се включи може да отвори официалния сайт на маратона, да хареса своя стриймър и да следи програмата," обясни пред Радио София организаторът Мартин Кадинов.

Почитателите ще могат да се насладят на пъстра палитра от онлайн стриймове на популярни игри. Сред тях ще са заглавия като GTA V - най-популярната за стриймване в момента игра в България, вечните Minecraft и CS:GO, мобилната Brawl Stars както и много други. Централен акцент в програмата е специално събитие, в което ще се включат над 10 водещи гейминг стриймъри.


„Видеоигрите са не само най-богата и бързо растяща развлекателна индустрия в света, но забавлението чрез тях е и най-популярната форма на развлечение за поколенията, родени след 1980 година. От нишова субкултура видеоигрите се превърнаха в неделима, дори централна част от съвременния начин на живот. През 90-те години в България си говорехме за музикалните клипове по MTV и любимите отбори в NBA, а подрастващото поколение сега говори за любими персонажи от игри и ютюбъри,“ коментира Кадинов.

Българският гейминг маратон цели да покаже пъстрата палитра на няколко поколения гейминг култура – от тези, израснали с игрите през 90-те години, до тези, които сега израстват със съвременните игри. 

В световен мащаб гледането на стриймове, свързани с видеоигри, е един от най-популярните начини на развлечение, изместващ традиционните медии като телевизия, дори Video on Demand, тип Youtube, а в това направление България е равен участник в тези глобални културни процеси.


Прочети цялата публикация