БНР | 17.08.2020 08:33:37 | 120

Христофор Караджов: Не очаквам революционни програми в предизборната кампания в САЩ


Рано е да се каже дали кандидатът за вицепрезидент на демократите в САЩ Камала Харис носи повече плюсове или повече минуси. Тя беше най-логичният избор на демократите. Това коментира за БНР Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет.

"По принцип кандидат вицепрезидентът има традиционна роля в американската електорална политика - да напада  по-остро, отколкото титулярът може да прави. Да напада опонентите. Нищо обаче не е традиционно и характерно, когато имаме Доналд Тръмп", каза в предаването "Преди всички" Христофор Караджов. 

Харис има сложна биография - била е прокурор, което я прави уязвима от лявото крило в  Демократическата партия заради това, че е заемала по-строги позиции спрямо престъпността, изтъкна Караджов.

Интересното е, че Джо Байдън и Камала Харис имат два противника -  единият е Доналд Тръпм, но другият е коронавирусът, подчерта преподавателят.

"Не очаквам някакви особено революционни речи, революционни програми, да се говори за "зелената сделка", за всеобщо здравно осигуряване, не и когато има 2,8 трилиона долара дефицит. Дори и полицейската реформа, която беше огромна причина или част от протестите в края на май и началото на юли тази година, дори и тя все пак не е задача за някаква партийна конференция, спусната отгоре, а ще бъде решавана от всички 18 хиляди полицейски управления, т.е. това са местни проблеми, които ще бъдат решавани там", отбеляза Христофор Караджов.

Той прогнозира, че в кампанията за президентски избори в САЩ ще се заложи на прагматизма:

"Ще се говори за това колко е важно да бъде победен и отстранен Тръмп и всичко останало ще бъде подчинено на това, т.е. демократите ще се опитат да убедят лявото си крило, че всичко е по-добре от това Тръмп да остане на власт и в същото време да се насочат към сърцата и умовете на центристите."

Председателят на Камарата на представителите на американския конгрес Нанси Пелоси каза, че ще свика Камарата тази седмица, за да гласуват законопроект, забраняващ на Пощенската служба на САЩ да извършва каквито и да е промени в дейността или нивото на обслужването. 

"Ако има проблем с пощите, ако пощите изведнъж бъдат претоварени от много бюлетини, които се изпращат, защото в едни избори гласуват около 120-130 милиона души, и ако има проблем с това, има огромен риск да има много непреброени бюлетини, което ще предизвика съмнения за това какви са резултатите от изборите", смята Караджов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация