БНР | 04.09.2020 10:56:58 | 182

Софийските пазари - от сергията до мола, показват в Етнографския музей


Различните образи на пазара през годините оживяват в интерактивната диорама "От сергията до мола". Тя съдържа десетки стари кадри от софийските тържища, както и глинени миниатюри, които ни потапят в миналото.

Старите снимки са издирени от Държавна агенция „Архиви”.

Фотографиите, запечатали елементи от българската традиционна култура и проекцията им във времето, но представени чрез интерактивност и 3D технологии, показва „Студио 24“ в проекта „Визуалната памет: традиции и трансформации“ на Етнографския музей.

„Под пазар разбирам не само пространството, а и атмосферата, хората и това, което правят – шашмалогии, атракции...“, обясни пред Радио София режисьорът Екатерина Минкова, един от създателите на проекта.

По думите й след Освобождението у нас става смесване на европейските магазини с маркови стоки и най-ориенталския и най-романтичния вид на пазара.

За съжаление най-старите кадри от софийските пазари (1908 г.) са притежание на югославската филмотека, допълни Екатерина Минкова. Снимките са без монтаж и показват ул. „Търговска“ (там днес е Партийният дом, от нея няма следа) и „Мария Луиза“ – „фес, цилиндър и калпак на едно място. Пазарът винаги е сърцето на града“.

Социализмът пък се характеризира с опашки и дефицит на пазара. За разлика от предишния период, когато собственикът или занаятчията е любезен и заинтересован клиентът да не остане разочарован, при соц.-периода продавачите просто са на работа... Именно дефицитът ражда битакът – друг, много интересен пазар.

Молът е със същите функции като пазара, но е в контролирана среда и предлага възможности и за хапване и забавления. Тук за душевност или вересия няма да чуете, допълва режисьорката.

Чуйте разговора на Александра Илиева с Екатерина Минкова.

Снимките са на „Студио 24“.

Прочети цялата публикация