Fakti.bg | 13.09.2020 16:20:50 | 383

И Гран при на Тоскана е за Хамилтън. Британецът е на победа от рекорда на Шумахер

Пилотът на Мерцедес - Люис Хамилтън, спечели първото в историята на Формула 1 Гран при на Тоскана. Това е 90-ият спечелен старт на британеца в кариерата му. Той е само на едно първо място от рекорда на Михаел Шумахер, който има 91 спечелени старта в своята кариера.

Второто място днес зае съотборникът на Хамилтън - Валтери Ботас, а трети остана Алекс Албън от Ред Бул. Топ 5 допълниха Даниел Рикардо и Серхио Перес.

Състезанието бе под номер 1000 за Ферари и за първи път бе спряно на два пъти с червен флаг от старта в Бразилия през 2016 година.

Валтери Ботас стартира чудесно надпреварата и успя да изненада своя съотборник Хамилтън, задминавайки го в самото начало.

Още на третия завой от първата обиколка се стигна до много неприятна верижна катастрофа. От надпреварата отпаднаха Макс Верстапен и пилотът на Торо Росо - Пиер Гасли. Именно французинът удари Верстапен, като направи същото с болидите на Кими Райконен и Ромен Грожан. За техен късмет, двамата успяха да продължат.

След няколко обиколки колата на сигурността се прибра в бокса и надпреварата продължи. Последва обаче нов тежък инцидент в края на колоната и този път се стигна до спиране на състезанието с червен флаг. Италианският пилот на Алфа Ромео- Антонио Джовинаци, не успя да спре навреме и се блъсна в болида на Кевин Магнусен от Хаас. Получи се нова верижна катастрофа, след която надпреварата напуснаха Карлос Сайнц от Макларън и пилотът на Уилямс - Никола Латифи. За щастие, пострадали пилоти нямаше. Щетите единствено бяха по болидите.

Рестартът бе от място, а Хамилтън се изстреля напред, задминавайки съотборника си Валтери Ботас.

В 34-ата обиколка Рикиардо успя да заеме третото място.

От 43-ата обиколка Албън и Строл влязоха в люта битка с него за третото място.

Ланс Строл загуби контрол над болида си на деветия завой, след като спука задна лява гума и се разби в огражденията. Така той отпадна от състезанието, в което продължиха 12 болида.

Последва нов червен флаг и старт от място.

Рикиардо успя за момент да изпревари Ботас и да заеме второто място, но много скоро пилотът на Мерцедес се завърна на втората позиция.

В 50-ата обиколка единственият пилот на Ред Бул, останал в състезанието, Алекс Алъбън се пребори за третата позиция с Даниел Рикардо от Рено и в крайна сметка успя да се качи на подиума.