Fakti.bg | 14.09.2020 11:30:17 | 319

Инж. Венцислав Станков пред ФАКТИ: Основата на всички проблеми е в липсата на Закон за пожарната безопасност


В деня на професионалния празник на пожарникарите, от ФАКТИ се свързахме с инж. Венцислав Станков – президента на Националния синдикат на пожарникарите и спасителите „Огнеборец”.

За професията на пожарникаря, за проблемите пред огнеборците и за големите пожари това лято, четете в разговора ни с инж. Станков:

- Инж. Станков, кои проблеми на пожарникарите и Вашата служба имат най-спешна нужда от решение?

- Основата на всички проблеми, които се раждат в дейността ни – осигуряване на пожарната безопасност и защитата на населението при бедствия и аварии, е в липсата на закон за пожарната безопасност.

Втори основен проблем е, че структурата за пожарна безопасност и защита на населението, имайки предвид обединението на пожарната с гражданска защита след 2011 година, няма място като структура в Министерството на вътрешните работи. Тази структура трябва да бъде като държавна агенция – най-малкото, а защо пък не като министерство. Нека да не забравяме, че през 2009 година имахме Министерство на извънредните ситуации.

Имам доста тези и аргументи, с които мога да подкрепя тези твърдения, но основната теза е, че Министерския съвет – изпълнителната власт, организира дейността по осигуряване на гражданската защита на населението на територията на страната. Най-малкото оттук трябва да си направим изводи, че тази структура трябва да бъде на пряко подчинения на Министерски съвет, на министър председателя.

Още повече, свидетели сме как заради промените в климата с всяка изминала година има все повече и по-тежки произшествия. Това е тенденция, която за съжаление ще продължи и ще се задълбочават проблемите.

Структурата трябва да бъде подплатена със Закон за пожарната безопасност, който за съжаление 1996 година беше отменен. Имахме изключително добър закон тогава. Беше отменен и беше приет устройствения закон за МВР.

- Какво трябва да определи Законът за пожарната безопасност?

- Той трябва строго да разграничи задълженията на държавата, на органите за местно управление, на юридическите лица и естествено, на гражданите, на населението като граждани на тази държава. Това са основните неща, които трябва да бъдат регламентирани в този закон. Говорим по линия на осигуряване на пожарната безопасност.

Има различни мнения дали трябва действащия Закон за защита при бедствия да бъде разширен или трябва отделен, нов Закон за пожарната безопасност. Имайки предвид, наблюдавайки тенденциите и практиките в редица европейски страни, най-правилният начин е да бъде отделен Закон за пожарната безопасност.

Трябва да кажа, че България и още две Прибалтийски държави, сме държавите, които нямаме Закон за пожарната безопасност – във всички 27 страни-членки на ЕС е създадена организацията за осигуряване на пожарната безопасност чрез Закон за пожарната безопасност.

От тези два проблема – липсата на Закон за пожарната безопасност и това, че пожарната безопасност е структура в МВР, се раждат много проблеми относно недостатъчния финансов ресурс. МВР има изключително много задължения, възложени му със Закона за Министерството на вътрешните работи, със Закона за защита при бедствия и още десетки закони и подзаконови нормативни актове.

Това мегаминистерсво с този бюджет, който всяка година при приемането и обсъждането му наблюдаваме доста критики и от обществото, и от политиците, че е голям като сумарно изражение. Да, така е действително – над 1 милиард и близо 670 милиона е бюджетът, но имайки предвид многото му задължения и функции, възложени от определени закони, този бюджет е недостатъчен.

И заради това нашата организация сме поискали от Министерството на финансите бюджетът за 2021 година за МВР да бъде увеличен с близо 550 милиона лева само за капиталови разходи и издръжка. Недостатъчният финансов ресурс се отразяване негативно върху дейността на самото Министерство и респективно на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”, което е част и основна структура в МВР.

- Какво ще се подобри, ако бъдат отпуснати тези 550 милиона лева?

- На първо време, ще можем да поддържаме техниката, което е много важно. Сега изпитваме изключителен недостиг на финансов ресурс за поддържането на новата и съвременна техника.

На второ място, аз като президент на синдиката, естествено, е мое задължение да искам непрекъснато подобряване на условията на труд на пожарникарите. Този проблем също ще бъде решен, защото е свързан отново с липса на финансови средства. Разбира се, има и някои неуточнени неща – прехвърляне на отговорности между съответни структури в Министерството кой трябва да работи по въпроса за подобряване на условията на труд, осигуряване на безопасните условия на труд на пожарникарите, но пак казвам – до голяма степен, със съществено значение е липсата на финансов ресурс.

- Отплаща ли се в България професията на пожарникаря – една опасна професия?

- Не бих казал, че пожарникарите са високоплатени, едно средно, дори под средното ниво на доходите, които има средностатистическия българин. Удовлетворението от дейността, която извършваш, моралното удовлетворение – лично за мен, има по-голяма стойност отколкото финансовото изражение.

- Това лято пожарите повече ли са от предишни години?

- Не, общият брой на произшествията, които са възникнали това лято в горския и полския фонд не са повече от минали година. Трябва обаче да отчетем, че имаме по-тежко развили се произшествия, което води след себе си до по-трудно овладяване, по-голям финансов и по-голям човешки ресурс, който се изразходва при обработването на тези произшествия. В тази посока действително имаме доста тежки произшествия през тази година.

Прочети цялата публикация