БНР Стара Загора | 05.10.2020 05:00:51 | 216

Да опазим дивите орхидеи на Аязмото!


Информационни табели за най-често срещаните диви орхидеи на Аязмото бяха монтирани в парка в навечерието на празника на Стара Загора 5 октомври. Инициативата е на Радио Стара Загора и Тракийския университет, осъществена в партньорство с Община Стара Загора и с финансовата подкрепа на ВиК-Стара Загора и АРИР-Стара Загора.

Паната с видовете от семейство „Салепови“ са разположени в началото на Кипарисовата алея и  алеята, водеща към чешмата на ген. Делчев. Информацията е подготвена от преподавателя по ботаника и зам.-ректор на Тракийския университет доц. Нели Грозева. Част от снимките са на фотографа от Радио Стара Загора инж. Емил Енчев.

Местата, на които са поставени табелите, не са избрани случайно.  Освен че през алеите минават много хора, те водят и към някои от местообитанията на орхидеите.

„Идеята за проекта „Да опазим дивите орхидеи на Аязмото“ се зароди при подготовката на интервю с преподавателя по ботаника доц. Нели Грозева“, обясни главният редактор на Радио Стара Загора Здравко Георгиев. 

Поводът за материала бяха няколко букета с диви орхидеи, които се появиха в социалните мрежи в периода на активния им цъфтеж. „В незнанието си, че това са защитени видове, и очаровани от красотата на тези редки растения, любители на природата ги берат, с което ги застрашават от изчезване“, каза още Здравко Георгиев.

Доц. Нели Грозева припомня, че събирането на диворастящите орхидеи от семейството на дивите орхидеи (салепови) е напълно забранено, тъй като те са редки и много трудно се възстановяват, каза доц. Грозева по повод брането им за букети от граждани или опитите да се изкореняват и засаждат в саксии. Тя поясни, че в естествените си местообитания дивите орхидеи се размножават при много специфични условия. В почвата трябва да има специален вид гъба. Корените на всеки вид орхидея живеят в микориза – взаимоотношения с определен вид гъба. Колкото и семена да отделят, както и да се грижим за тях, когато семенцето попадне в почвата, ако не намери гъбата, която му трябва, то може да престои там с десетки години, докато това се случи, за да поникне. 

 „Надяваме се, че с информацията за тяхната уязвимост, ще помогнем да се съхрани многообразието на растителните видове в любимия на старозагорци парк“, единодушни са инициаторите на проекта от Радио Стара Загора и Тракийския университет.

Те смятат да увеличат броя на табелите, които засега са две. Намерението им е да разширят проекта и с информация за лечебните растения, които се срещат в дивите райони на парк „Митрополит Методий Кусев“,  като се надяват, че за целта ще срещнат подкрепата на ангажирани с опазването на природата институции, фирми и организации. 


Прочети цялата публикация