Германия: Край на 8-часовия работен ден?

"В тази страна трябва отново да започнем да работим повече и преди всичко по-ефективно", каза новоизбраният канцлер Фридрих Мерц в първата си правителствена декларация. С това той предизвика обществен дебат, който активно занимава и останалите партии, посочва АРД.
Апели за по-висока производителност
Генералният секретар на ХДС Карстен Линеман защити новия курс на канцлера и апелира към всички граждани на Германия да покажат по-силен ангажимент за гарантиране на благосъстоянието в страната: "Нашето благосъстояние, нашите социални системи за сигурност, както и ефективността на цялата ни страна зависят от това колко производителни сме", каза Линеман пред новинарския сайт RND.
Според него няма нищо лошо в това да се търси баланс между работата и свободното време, но често възниквало впечатлението, че става дума единствено за търсене на баланс между заниманията в свободното време. "С четиридневна работна седмица и баланс между работа и свободно време няма как да опазим благосъстоянието в тази страна", каза още Карстен Линеман.
Край на 8-часовия работен ден?
Изявленията на канцлера и на Карстен Линеман предизвикаха сериозни критики от страна на синдикатите и на Левицата. Критичните гласове обръщат внимание на факта, че липсата на достатъчно места в детските градини и на занимални в училищата принуждава повечето жени да работят на непълен работен ден.
В коалиционния договор на новото правителство от ХДС/ХСС и ГСДП е предвидено 8-часовият работен ден да бъде заменен от модела за "седмично работно време". Според Линеман е необходимо седмичното работно време да предлага по-гъвкави възможности за работа "най-вече на семействата с деца и на онези, в които се полагат грижи за възрастни и болни хора".
В Германия се работи по-малко?
Планираната от управляващите "активна пенсия", с която да се даде възможност на повече хора да работят и след навършване на пенсионна възраст, има за цел да повиши производителността на труда.
В Германия се работи относително по-малко, отколкото в други икономически силни страни, показва анализ на Института за германска икономика, който е близък до средите на бизнеса. Експертите обаче смятат, че подобни сравнения са относително неточни, поради това, че в различните държави има многобройни модели на заетост на пълно и непълно работно време, които трудно могат да бъдат сравнявани.
Прочети цялата публикация