БНР | 07.10.2020 10:46:56 | 370

Навигационното приложение LIMA не функционира


Навигационното приложение LIMA е създадено, за да дава данни за затворени пътища, ремонти, задръствания, дори има очаквания да се подобри безопасността на пътя. В него бяха инвестирани 750 хиляди лева. 

През 2015-та вицепремиерът Лиляна Павлова получава награда като регионален министър за въвеждането на LIMA. Това е система, подобна на Google Maps.

"Системата автоматично, буквално с едно кликване на бутона на телефона или на таблета ще дава информация, колко време би отнело, ако изберем определения маршрут, кои са обходните маршрути, за колко време можем да минем през тях", каза бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Новият софтуер е част от мерките на министерството на регионалното развитие и Агенция „Пътна инфраструктура“ за въвеждане на иновации и за подобряване на пътната безопасност.

"Един човешки живот да успеем да спасим с него, това ще е успех за нас", каза бившият директор на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров.

Пет години по-късно няма отговор на въпроса колко човешки животи са били спасени с приложението LIMA. Няма данни за това как се развива системата, която трябваше да свърже и линейките за по-бърз отговор на спешни случаи. Пет години по-късно инвестицията за 750 000 лева стана повод Спецпрокуратурата да обвини певицата, известна като Лилана, брат ѝ и посочения за разработчик на софтуера Мартин Димитров в организирана престъпна група за незаконно усвояване на евросредства. Да се свърже иначе доброто начинание с дейности на хазартния бос Васил Божков. Да стане повод пътната агенция да обвини софтуерната компания в изнудване с „безумно висока цена за поддържане на приложението“. Затова пет години след пускането на системата, е редуцирана до линк от сайта на АПИ, без възможност за сваляне на приложенията от Apple и Android. 

"Приложението LIMA  върши работа, беше доста иновативно, с голяма полза на всички ползватели на пътя и всички работещи на пътя", каза бившият директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към Пътната агенция инж. Георги Златев. И през 2015-та, и сега неговият отдел е трябвало да „пълни“ данните в системата. Затова се съгласява да говори за системата LIMA, с уговорка, че няма да говорим за съдебната част от историята й.

"Създаването на тази система беше инициирана от нуждата да има централен регистър на всички събития, които се случват на пътя и да има някакъв инструмент, чрез който тази информация да стига до ползвателите на пътя", добави Златев.

От 2017-та година инж. Георги Златев не работи в АПИ. Затова избягва отговора на въпроса, свързан с актуалността на данните в системата. Наша проверка на десктоп версията показа почти невъзможна навигация и лесно ориентиране 

От писмените отговори на поставените въпроси до Агенция "Пътна инфраструктура" става ясно, че 5 години след пускането й, системата  LIMA е „достъпна от компютър и мобилни смарт устройства на адрес  https://lima.api.bg/mobile.  LIMA няма приложения за Apple и Android, защото няма поддръжка. Писането само на ново мобилно приложение би поставило „системата в риск от неправилното й функциониране“, затова целта на АПИ била да сключи нов договор за „цялостно поддържане на системата /мобилно приложение, уеб апликация, както и всички придружаващи системата компоненти/“. С тези отговори се запозна и бившият директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към пътната агенция инж. Георги Златев. Но и той беше предпазлив дали към момента системата LIMA работи. 

"Доколкото успях да се запозная с текста, основната система, т.е. тази, която е за централизирано събиране на данните, работи и се използва", допълни бившият директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към Пътната агенция инж. Георги Златев. Ще се използва нов софтуер за „цялостно поддържане на системата“. Обществената поръчка за обновяването на системата LIMA се очаква през 2021-ва година.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация