БНР | 15.11.2020 12:32:46 | 325

Седма титла за Хамилтън, изравни се с Шумахер

Британецът Люис Хамилтън от отбора на "Мерцедес" спечели за седми път световната титла във Формула 1. Той триумфира в Гран при на Турция и три кръга преди края на шампионата е недостижим на върха в класирането с 307 точки, на 110 пред втория Валтери Ботас.„

С триумфа си Хамилтън изравни легендата на "Ферари" Михаел Шумахер по брой спечелени титли във Формула 1.

Хамилтън започна трудно състезанието на пистата "Истанбул Парк", която отново бе изключително мокра. Съотборникът му и единствен съперник за титлата Валтери Ботас обаче направи кошмарен старт, завъртя се още в самото начало и практически излезе от битката за челните места.

В същото време пилотът на "Ферари" Себастиан Фетел потегли отлично и бързо стигна до третата позиция в колоната, макар на започна от 12-о място.

В 18-ата обиколка завъртане претърпя и Макс Ферстапен от "Ред Бул". Холандецът попадна в мокър участък, след като бе задминат от Серхио Перес и също се прости с шансовете си за победа.

След 30-ата обиколка колата на Хамилтън започна да се движи много добре и последователно той размина Фетел и намиращите се пред него болиди на "Рейсинг Пойнт".

В крайна британецът не позволи повече изненади и завърши първи с време от 1 часа, 42 минути и 19.313 секунди. Втори на 31.633 секунди завърши Серхио Перес с "Рейсинг Пойнт", а трети на по-малко от 3 стотни от секундата финишира Себастиан Фетел.

Четвърти остана съотборникът му във "Ферари" Шарл Льоклер, а пети приключи испанецът Карлос Сайнс-младши с "МакЛарън". Макс Ферстапен допълни челната шестица, а канадецът Ланс Строл, който потегли от полпозишън, остана едва девети. Финландецът Валтери Ботас завърши на 14-о място и не успя да добави точки към актива си.

В класирането при пилотите води Хамилтън с 307 точки, пред Ботас със 197 и Ферстапен със 170. Със 100 точки четвърти е Серхио Перес.

При конструкторите шампионът "Мерцедес" е лидер с 504 точки, пред "Ред Бул" с 240 и "Рейсинг Пойнт" със 154.