БНР | 24.11.2020 10:25:19 | 336

Необходима е възстановителна програма за Covid пациенти на интензивно лечение


Мултидисциплинарен екип трябва да изготви програма за преболедували коронавирусната инфекция в интензивни сектори, за да се намалят дълготрайните усложнения и с цел максимално бързо възвръщане на силите. Това каза пред БНР управителят на Спортния диспансер в Пловдив д-р Влатко Глигоров. Според него програмата следва да бъде подготвена от физиотепаревти, кинезитерапевти, пулмолози и кардиолози. 

Хората сами няма да могат да се справят. Колкото възрастта е по-голяма, толкова възстановителният период е по-дълъг, отбеляза д-р Глигоров. Той цитира данни от САЩ, че всеки ден, прекаран в интензивно отделение, изисква седем дни за възстановяване.

Д-р Влатко Глигоров предупреждава за дългосрочните последици от прекаран Covid-19.

В момента протичат множество изследвания в центровете за контрол и профилактика на заболяванията в Западна Европа и САЩ, които ще ни помогнат да разберем дълготрайното въздействие на инфекцията извън острата фаза, каза той в предаването „Хоризонт до обед“.

Специалистите от чужбина съобщават за „уникално разнообразие от симптоматика при различните хора, с различен тип имунна система и възрастова граница“, поясни Глигоров. Един на всеки десет пациенти страда от симптомите доста по-дълго от обичайните 2-3 седмици.

„Има лекари, които съобщават, че техните пациенти нямат изменения в рентгеновата диагностика или кръвната картина, но въпреки това не могат да се възстановят и не могат да се върнат към нормалното си състояние.“

Настъпват промени на микрониво, които нарушават храненето и окисляването на тъканите на съответните органи. „И ако човек е имал латентно заболяване, за което той не е знаел, че има такова, то в момента може да създаде непредвидими последствия за него, а при тези, които вече имат диагностицирани хронични заболявания, там нещата са още по-драматични“, коментира д-р Влатко Глигоров.

Той акцентира основно върху хората със сърдечно-съдови заболявания и интервенции, с високо кръвно налягане, с проблеми на черния дроб, със затлъстяване, с инсулинозависим диабет.

Засягането на белия дроб протича по два основни модела, уточни д-р Глигоров. Единият е със субфебрилна температура от порядъка на 37 – 37.4 градуса, който може да продължи месец-два и изтощава имунната система, а пораженията върху белия дроб са непоправими. Другият модел е със силна кашлица, храчки, недостиг на въздух, но този тип клинична картина се повлиява по-добре, а последиците са по-малки.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация