БНР | 15.12.2020 16:32:27 | 345

Повишение на Уолстрийт в очакване на нови държавни антикризисни стимули


Фондовите борси на Уолстрийт стартираха търговията във вторник с добри повишения с оглед на сигнали за прогрес при постигането на двупартийно споразумение за нови масивни държавни разходи и мерки за облекчаване на последиците от коронавирусната криза.

Днешният инвеститорски риск апетит е подсилен и от решението на Избирателната колегия на САЩ да потвърди победата на Джо Байдън на проведените началото на ноември президентски избори, както и от поредни позитивни новини около коронавирусните ваксини.

По-рано през деня Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ сигнализира, че Covid ваксината на компанията Moderna може в скоро време да получи разрешение за спешна употреба, след като ваксината на Pfizer/BioNTech вече получи одобрение и започна да се разпространява и прилага в страната.

И трите основни фондови индекса стартираха търговията във вторник с добри повишения от около 1%, преди да парират част от първоначалното възходящо движение.

Около два часа след старта на Уолстрийт индексът DJIA се повишава със 170 пункта (с 0,58%) и се търгува малко над психологическото ниво от 30 000 пункта.

Широкият индекс S&P 500 пък нараства с 0,50%, а технологичният индекс Nasdaq Composite с 0,4%.

Подкрепа за днешния позитивен старт на американската търговия оказва и рязкото поскъпване на акциите на Apple с над 3% до тримесечен връх, след като по-рано през деня стана ясно, че технологичният гигант планира да увеличи с 30% производството на смартфоните iPhone през първата половина на 2021 г.

Междувременно двупартийна група депутати от Камарата на представителите и Сената на САЩ предложи нов финансов пакет за преодоляване на последиците от коронавирусната икономически криза, който пакет се състои от две части и ще отдели най-спорните въпроси, заради които не може да се постигне споразумение.

Размерът на пакета от финансови помощи е за 748 млрд. долара, като включва широко подкрепяни мерки, включително удължаване на отпусканите обезщетения за безработица и на  помощта за бизнеса. В отделен пакет за 160 млрд. долара са включени по-спорните помощи, включително за щатските и местните управления.

"Въпреки че настоящото предложение е далеч по-скромно от фискалните пакети, които бяха в сила по-рано през годината (при около 750 млрд. долара, това е само около една трета от първия антикризисен пакет), участниците на финансовите пазари гледат на това като нещо по-добро от липсата на каквато и да е допълнителна помощ, като се има предвид свиването на икономическата активност с оглед на новата коронавирусна вълна и последващите я нови ограничителни мерки", коментира Борис Шльосберг, управляващ директор в BK Asset Management, цитиран от агенция MarketWatch.

"Ако обаче законодателите във Вашингтон не постигнат сделка, политическата грешка може да струва много скъпо за американската икономика през първото тримесечие на 2021 г.", предупреди той.

В понеделник броят на смъртните случаи в САЩ от Covid-19 надмина 1600, което увеличи смъртността от началото на пандемията над 300 400. Само в рамките на вчерашния ден бяха констатирани нови 201 073 случая на заразени с коронавирус, според Covid тракера на "Ню Йорк Таймс".

През изминалата седмица заразените с коронавирус в САЩ САЩ достигнаха среднодневно ниво от 209 600 случая на ден, което е с 31% повече от средното ниво преди две седмици. Рекордни 110 549 пациенти с Covid-19 бяха хоспитализирани в американски болници в понеделник, според COVID Tracking Project, надхвърляйки предишния рекорд от 109 298, поставен ден по-рано.

Инвеститорите на Уолстрийт са в очакване и на края на последното за годината заседание на Федералния резерв по-късно тази вечер.

Очаква се Фед да сигнализира за запазване на стимулиращата нисколихвена парична политика в обозримо бъдеще. Също така се очаква стартиралата преди дни ваксинация срещу коронаврус да подобри оценката на Централната банка на САЩ за икономическите перспективи през 2021 година.


Прочети цялата публикация