Fakti.bg | 23.12.2020 14:22:16 | 287

Александър Симов пред ФАКТИ: Има ли война между Румен Радев и Корнелия Нинова - има противоречия, нормално е


Макар че депутатите излязоха във своята коледна ваканция, политическият живот у нас не спира. В последните дни се говори както за това как ще гласуваме на следващите парламентарни избори, така и за това под каква форма ще се явят различните политически сили. Сред темите на разговори е и това има ли открито напрежение между лидера на БСП Корнелия Нинова и президента Румен Радев, в безпътица ли е Левицата. За да говорим за всичко това, от ФАКТИ се свързахме с депутата от парламентарната група на БСП Александър Симов. Разговора ни четете в следващите редове.

- Г-н Симов, съществува ли напрежение - някои го наричат дори открита война, между г-жа Корнелия Нинова и президента Румен Радев?

- Ще започна малко по-отдалече, защото честно казано ми е писнала повторяемостта, с която този сюжет отново и отново попада пред медиите. През 2016 година, когато бяха президентските избори, на които Румен Радев беше избран, пред БСП имаше една основна дилема - какъв кандидат да избере. Изборът беше да сложим някой партиен другар, който да консолидира добре нашата партия, тъй като БСП в онзи момент имаше нужда от такава адреналинова инжекция - беше буквално на дъното, или да потърсим надпартийна фигура, дори необременена с политическо минало, която да предложи един различен поглед към българската нация.

Това беше рискован ход и БСП го избра с разбирането, че на нас не ни трябва сламено чучело, което да командваме на президентския пост, не ни трябва някой човек, който ние да контролираме във всяко негово действие. В резултат на това имаме Румен Радев, който спокойно мога да нарека моралния лидер на нацията. Оттук нататък е съвсем нормално по някои казуси, по някои разбирания за политическия процес между БСП и Румен Радев да има разминавания във възгледа, дори противоречия.

Това обаче съвсем не означава някаква позиционна война или някакъв радикален конфликт. Противоречията са нормална част от политическия процес и те могат да бъдат изгладени по пътя на диалога, по пътя на дискусиите, по пътя дори на по-ожесточената дискусия. В този смисъл не смятам, че има конфликт между Корнелия Нинова и президента, нормално е да има разминаване между тях - нещо, което може да се разреши с нормални политически средства, а не по пътя на жълтите заглавия, медийните интриги и т.н. Това е моето разбиране за тези процеси. Ако Корнелия Нинова искаше човек, който да командва, а той да слуша, тя можеше да избере такъв кандидат. Тя избра подход, с който БСП заложи на риска и това се изплаща днес. Затова ми е трудно да коментирам има ли война между Румен Радев и Корнелия Нинова - има противоречия, нормално е.

- Противоречия, които в конкретния случай са свързани с какво?

- Наистина трябва да кажат двамата участници в този процес откъде произлизат разминаванията между тях, но те са нормални. Корнелия Нинова е партиен лидер и е устремена към победа, докато Румен Радев има друга задача. Все пак той е национална фигура. За него гласуваха и хора, които нямат нищо общо с БСП, той е длъжен да търси една по-широка платформа на обединение. Разбира се, ако трябва да кажа от себе си, мога да кажа само едно - нямам представа какво мисли Румен Радев за бъдещото си участие на изборите, но знам със сигурност, че не гласовете на “Демократична България” ще го направят президент. Градските либерали са красив съюзник - сигурно изглежда и много готино отстрани, но общественото им присъствие е незначително, дори микроскопично.

- БСП би ли го подкрепила за следващ мандат, ако реши да се кандидатира?

- Това е другата тема, по която постоянно чувам някакви свръхспекулации и постоянно се бие барабанът: “Вижте, вижте, Корнелия Нинова отказва да каже дали ще го подкрепи за втори мандат!”. Тя няма друг избор освен да каже точно това, което казва в момента и ще ви кажа защо - защото всички останали партии са някаква форма на лидерски образувания, които съществуват, благодарение на своя лидер, но в БСП има точно описана уставна процедура как се номинира кандидат за президент. Ако Корнелия Нинова днес си позволи да каже: “Ние ще подкрепим Румен Радев за втори мандат”, веднага ще има гласове и медии, които ще гракнат: “Вижте я - диктаторката, тя с желязното токче иска да стъпи на черепа на своята партия”.

- Тоест това е нещо, което трябва да бъде гласувано?

- Именно, това трябва да мине през Национален съвет на БСП, през оценка на мандата на Румен Радев и т.н. Аз смятам, че в крайна сметка в БСП ще надделее идеята, че Румен Радев трябва да бъде подкрепен. Аз не мога да кажа мотивите да не бъде - поне аз не се сещам за такива в момента. Да, може да е имал някои грешки, някои залитания, но като цяло говорим за един успешен президентски мандат. Но не мога да се ангажирам да говоря от името на цялата партия, както не се ангажира и Корнелия Нинова.

- В момента обаче на мен ми се струва, че дебатът вътрешно в БСП не е насочен към президентски избори, а към парламентарни - какво планирате да се случи на тях?

- Според мен, една от причините Корнелия Нинова да не иска да коментира чак толкова темата за президентските избори е именно защото на дневен ред в БСП за парламентарните избори. На дневен ред в БСП е нашата подготовка за участие в парламентарния вот, когато и да е той, тъй като виждаме, че датата 28 март макар и посочена, няма указ още. Изборите може да бъдат и след известно време. Ннашата задача в момента е да се представим добре на парламентарните избори, защото това ще е стъпало за успешното ни представяне и на президентските избори.

С други думи, основната задача пред БСП в момента е да мобилизира себе си, да мобилизира своите редици, за да може да спечели парламентарни избори. Цяла серия от социологически проучвания показват, че БСП е в тенденция на нарастване - тоест ние имаме възможност да спечелим парламентарните избори. Длъжни сме да направим всичко възможно за това.

- Във връзка с тези избори, когато депутатите от БСП се върнете в пленарната зала през януари, смятате ли да започнете разговори относно това как ще гласуват карантинираните хора например, за допълнителните мерки в избирателните секции?

- Не сме го обсъждали още на ниво парламентарна група затова ми е трудно да говоря от името на цялата партия. Смятам, че това е тема, която трябва да бъде поставена на дневен ред, независимо от датата на изборите. Дори и изборите да бъдат изместени с един месец - да не са на 28 март, а месец по-късно или два, както позволява законът, то факторът хора, които не искат да гласуват, защото се страхуват, със сигурност ще го има. В тази ситуация ние смедлъжни да направим всичко възможно да дадем възможност на хората на тези, които се страхуват, да упражнят своя глас. Разговорите по темата наистина трябва да започнат.

Те са важни, защото виждаме, че светът винаги се развива по начин, който ни изненадва - невинаги лошо, но за съжаление тази година основно от неприятната страна. България се оказа неподготвена за подобна ситуация. Ние трябва да измислим всички аспекти на това, в което живеем. Една част от тях е именно как да позволим хората да гласуват безопасно.

- Преди няколко дни кметът на Перник Станислав Владимиров каза, че БСП е в безпътица - в безпътица ли е БСП?

- Ще върна отново малко лентата назад, защото взето така това изказване на кмета на Перник, може и да не бъде разбрано. Драмата между БСП и кмета на Перник започна от следния факт - кметът на Перник закри общинския театър в града. Това е културна институция на 110 години. Да, приемам, че в последните години тя не е работила, но когато нещо не работи, ти не го закриваш изцяло. Най-малкото, което съм чувал е, че можешда смениш ръководството на тази институция, за да я накараш да заработи отново.

Вместо това той закри театъра, даде интервю, в което нарече работещите в него заплатаджии, обиди ги, вдигна голям шум, в резултат на което върху БСП се изля буря от емоционални реакции от интелигенцията на България на тема “това ли е политиката на БСП - да закривате театри по време на пандемия”. БСП беше длъжна да реагира и да се разграничи от това решение. Още повече, че то не е съгласувано с нас и по никакъв начин никога в програмите, които сме писали за местната власт, не е било записано “левите кметове закриват театри, закриват културни институции с дългогодишна история”.

Аз разбирам емоционалната реакция на Станислав Владимиров, не отричам неговите качества като кмет, като политик, но в случая тези гръмки изявления, тези десидентски пиратки са опит той да оправдае своите действия, а те не подлежат на оправдание. Левицата е единствената политическа сила, която е последните 4 години отново и отново, с упорита настойчивост, досадно и инатливо дори, сме поставяли въпросите на културата.

Когато започна пандемията, сме поставяли отново и отново въпроса за съдбата на творците по време на тази криза и защо не получават достатъчно помощ. В следващия момент един човек от името на БСП закрива театър. Съжалявам, това е недопустимо. не мога да го приема. Толкова хора ми звъняха, толкова хора ми писаха - хора, чието мнение безкрайно уважавам, хора, които са част от културния пласт на България. В случая вместо той да се опита да ревизира своите действия, той тръгна в пряка атака. Не смятам, че това е най-доброто поведение, което може да си позволи в тази ситуация. БСП не е в никаква идейна безпътица. Всъщност точно това действие на БСП показва, че БСП стриктно отстоява своите идеи, а в тези идеи никъде не е казано “Левицата закрива театри”.

- Какви са вътрешнопартийните настройки в момента, какво сте уточнили, че ще се случва оттук нататък като избори, политически врагове, възможни коалиции?

- Мога да Ви кажа само едно - лично за мен, а смятам и за цялата партия, има един основен противник и това е противникът, с който никакви съвместни действия, никакви коалиции, никакви политически колаборации не могат да бъдат помислени. Това е партия ГЕРБ.

ГЕРБ са ядрото на модела, те са “главатарят на вампирите”, който създаде България в трагичния вид, в който я виждаме днес. Covid кризата само показа всички онези неща, по които ГЕРБ с години се правеха, че работят, а всъщност не направиха нищо. Аз винаги съм казвал, че ГЕРБ само имитират - те имитират ремонти, имитират работа, имитират дейност. Тяхната имитация в ситуация на криза си пролича много ясно. Ние сме алтернативата на тази имитация и затова ГЕРБ абсолютно по никакъв начин не могат да бъдат разглеждани, под каквато и да е форма като коалиционен партньор - нещо, което ние многократно сме казвали.

Оттам нататък, според мен, пред БСП не стои въпросът за коалиционния партньор. Има избори, явяваме се на тях, правим всичко възможно да изкараме най-добрия резултат и чак тогава ще търсим свои партньори - и то на базата на програми, на идеи, на ясно разбиране за това как трябва да се развива България, а не, както ние сме се парили няколко пъти, влизайки в коалиции на базата на много неясни договорки. Тази котва и до днес ни виси на шията. Научили сме си урока и ще следваме него. Задача номер едно за БСП е да се представи добре на изборите, оттам нататък ще говорим за коалиционни партньори.

Прочети цялата публикация