БНР | 24.01.2021 11:22:12 | 91

Катя Попова и ролята ѝ в музикалния живот на Плевен


Музикална, красива, артистична с изключителен глас - това са малка част от суперлативите за оперната прима Катя Попова. През седмицата в родния ѝ Плевен отбелязаха 97 години от нейното рождение.

Изключителният глас на българското сопрано Катя Попова е оценен в музикалния свят. Започва кариерата си в Софийската опера през 1947 година. Нейните Манон, Чо-Чо-сан, Маргарита, Виолета, Наташа Ростова, Мими са признати за световни върхови постижения в операта. Тя гастролира в над 20 държави от 3 континента като изпълнява с огромен успех централни партии в опери на Жул Масне, Джакомо Пучини, Шарл Гуно, Пьотър Чайковски.

Ако се разходим по плевенските улици ще видим паметната плоча на родното място, улица и концертна зала, които носят нейното име, в Регионалния исторически музей експозицията за Катя Попова винаги предизвиква интерес у посетителите, казва Анелия Първанова, музеен специалист.

"В Регионалния музей имаме отделен кът сред оперни изпълнители в зала, която е посветена на музикалната слава на град Плевен, отделено е място за нея, на нейно име е преименувана улица. На тази улица има поставен барелеф с нейния образ в ролята на Татяна от Евгений Онегин. 

Катя Попова е сред световните музикални имена, родени в Плевен, допринесли за развитието му като музикален град.

"Катя Попова играе много важна роля в музикалния живот на Плевен. Тя е в основата и инициатор за създаването на филиал на Софийската опера в Плевен, като тя взима и участие през 1965 година заедно с Асен Селимски", допълни Анелия Първанова.

Едно от значимите и днес музикални събития носи нейното име след трагичната самолетна катастрофа, в която загива. Певицата съдейства и за създаване на Международния музикален фестивал "Лауреатски дни", който започва с нейно участие през 1966 г., а след смъртта ѝ носи нейното име.  Община Плевен подготвя следващото издание за 2022 година. Тогава отново ще чуем изпълнения на лауреати на личния роял на Катя Попова.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация