БНР | 06.02.2021 09:03:17 | 316

Сара Сердаш: Гъвкавата карантина не проработи в Португалия, пандемията е динамична

Въпросите около ваксинационния процес в Европейския съюз и въвеждането на имунизационни сертификати стоят нерешени на фона на нова смъртоносна вълна на заразата в Съюза. Най-силно това се усеща в Португалия, в която регистрираната смъртност за последните две седмици е най-високата в световен мащаб. Здравната система е с почти изчерпан капацитет, а като средство за ограничаване на заразата правителството стигна до познатата от първите месеци на пандемията забрана за пътувания в чужбина. В четвъртък властите все пак регистрираха първите от седмици спадове в темпа на заразяване и броят на хоспитализираните с коронавирус. 

Здравният министър Марта Темедо обаче предупреди, че на иберийската страна ѝ предстоят сложни седмици. 

Сара Сердаш е лекар, евродепутат от управляващата социалистическа партия и член на комисията за обществено здраве в Европарламента. В предаването „Събота 150“ тя коментира ситуацията в страната: 

„Има две големи причини. Опитахме се да приложим гъвкава карантина и това не проработи, сега знаем защо. Пандемията е динамична, нямахме нужните данни пред себе си, за да вземем най-доброто решение. Това е свързано с другата голяма причина - новите щамове, които циркулират в Португалия. Те са по-заразни - един човек може да зарази повече хора, отколкото при оригиналния щам от Ухан“. 

Видяхме двуседмична забрана за пътувания в чужбина. Какви други мерки планира правителството и колко е строго затварянето? 

Мерките на правителството включват неизлизане, освен по работа и неотложни нужди, и някои ограничения върху пътуването по въздух, земя и море. Културните дейности в момента са ограничени, ресторантите и кафетата работят само за доставки вкъщи. Това са общи мерки, но част от тях действат според епидемиологичната ситуация в съответния регион. Например, аз съм от Мадейра, където здравната система е автономна и поради това мерките са различни. Мерките са пропорционални на броят случаи. Училищата в континенталната част на Португалия са в двуседмична ваканция. Впоследствие е предвидено занятията да се провеждат дистанционно, а училищата да отворят в присъствена форма само за под 13-годишни деца, чиито родители работят на първа линия. 

Безпроблемно ли протича ваксинацията в Португалия? 

Има достатъчно ваксини и процесът върви гладко. Доколкото знам, има случаи на заявени, но ненаправени ваксинации, но те са ограничени. В момента влизаме в следващата фаза - ваксиниране на хора над 80-годишна възраст, а половината от здравните работници и другите на първа линия вече са имунизирани. 

Като евродепутат как гледате на забавените доставки и проблемите с договорите с фармацевтичните компании? Европейският съюз на практика финансира светкавичната разработка на ваксини чрез предварителните поръчки. Сега компаниите капитализират разработките си, но изглежда сякаш нямат достатъчно твърди задължения, що се отнася до сроковете. 

Никой не може да каже, че нямат достатъчно задължения по договорите, защото договорите не са публични. В договорите, които видяхме, тези с „КюърВак„ и „АстраЗенека“, тези части бяха скрити. Затова и ми е трудно да коментирам. Като евродепутат искам да видя целите договори, защото съм пряко избрана от гражданите и работя от тяхно име, така че всичко това е въпрос на прозрачност. 


Вие и ваши колеги в комисията за обществено здраве повдигнахте въпроса за скритите части от договорите преди две седмици. Защо няма движение по този въпрос? 

Да, все още нямаме достъп до пълния текст на договорите. От комисията казват, че им е нужно съгласието на фармацевтичните компании. Това все пак са споразумения между равнопоставени страни. Ако Еврокомисията публикува пълния текст без съгласието на компанията, това нарушава клаузите и може да анулира договора. 

Световната здравна организация, Международният валутен фонд и други организации отправиха предупреждение по друг въпрос - недостигането на ваксини до развиващите се страни, което би възпрепятствало елиминирането на вируса и спирането на нови мутации, които впоследствие да удължат здравната и икономическата кризи. Европейският съюз все още не може да достави ваксини на собственото население, а в повод за предупрежденията се превърна и наложените от Европейската комисия пречки за износ на произведени в Съюза ваксини. Не рискува ли Съюзът глобалния си имидж с подобни форсмажорни решения? 

Нужна ни е глобална солидарност и не бива да изоставяме страните с по-ниски доходи. Но най-напред ние не можем да унищожим напълно коронавируса. В света има само една напълно унищожена зараза - вариолата. Това означава изчезване на вируса, което няма да се случи. Разбира се, нужен ни е глобален подход. Всички имаме само един общ дом. В момента имаме доставки за самия Европейски съюз. Иска ми се да вярвам, че правим всичко необходимо, за да произведем и доставим максималния брой ваксини. Трябва и да сме наясно, че ваксинацията на 7 милиарда души няма да случи за един месец. 

Подкрепяте ли решението на Комисията да ограничи износа на ваксини, произведени в Европейския съюз? 

Подкрепям компаниите да спазят договорите си с Европейската комисия. 

Макар че ние не можем да ги видим? 

Не можем, но Комисията ги има. Те трябва да бъдат спазвани и от двете страни. 


Заедно с ваксинационния процес възникна въпросът за т.нар. „имунизационни паспорти“ - документ, който удостоверява получената ваксина и на който да са основани бъдещи ограничения до справянето с пандемията. Това предизвика критики - най-напред, защото имунизацията е въпрос на избор и ограничаването на движението по този начин е дискриминативно. Какво е вашето мнение? 

Ваксинационните сертификати не трябва да бъдат дискриминативни. Те могат да доведат и до лъжливо чувство за сигурност. Все още няма категоричен научен отговор какъв точно имунитет получаваме от ваксините, в зависимост и от режима на поставянето им. Знаем, че ваксинираният няма да развие умерени или тежки симптоми, но не знаем дали няма да продължи да бъде възможен преносител на болестта. Ще ви дам пример с ПСР тестовете. Те ти дават една моментна картина дали си заразен и пренасяш вируса, но това не е всичко. Нямаш гаранция, че след три дни няма да се появят симптоми и тестът ти вече да е позитивен. Трябва да действаме внимателно с ваксинационните сертификати и да обсъдим какви ограничения и привилегии предполагат. Нямаме информация как вирусът се държи спрямо ваксинираните. Освен това, няма да успеем да имунизираме цялото население до края на тази година. Затова не можем да заменим сегашните мерки за безопасност. Нужни са допълнителни дискусии относно използването на ваксинационните паспорти и до какво може да доведе то. 

Споменахме забавянията в доставките, неяснотата около договорите, както и сякаш много прибързаното решение за ограничаване на износа на ваксини от Европейския съюз. Смятате ли, че в този критичен момент е видим проблем с изпълнителната власт в Европейския съюз - Комисията? 

Вярвам напълно в европейските институции и съм горд гражданин на Европейски съюз. Както винаги, в такава извънредна ситуация се правят грешки, но в институциите сме обединени в усилията си за борба с пандемията, превенцията на разпространението, грижата за болните, както и за самите здравни системи. 

В този драматичен момент за Португалия тя е и начело на Съвета на Европейския съюз. Как ще промените дневния ред, за да може целият Съюз да остави пандемията зад гърба си? 

Португалското представителство прие мотото „Време е да го доставим - справедливо, зелено и дигитално възстановяване“. Както пише в програмата, от пандемията има много уроци и много сектори бяха силно засегнати и трябва да бъдат възстановени. В самото начало сме на социално-икономическа криза, която следва здравната. Голямо предизвикателство е в момента да си начело на Съвета, но съм сигурна, че председателството ще павира пътя на възстановяване. 


Прочети цялата публикация