БНР | 10.02.2021 08:09:19 | 204

Родното пчеларство – проблеми и перспективи


На 10 февруари пчеларите отбелязват своя празник. Православната църква чества паметта на св. свещеномъченик Харалампий и света мъченица Валентина.

По повод празника на гилдията инж. Михаил Михайлов, председател на Съюза на пчеларите, коментира в “Нашият ден“ проблемите и перспективите в българското пчеларство.

Законодателни промени и очаквания въпреки пандемията

“Що се отнася до законодателя, полагат се усилия да облекчат нашата дейност чрез промени в нормативните документи. От края на месец декември е четенето на промените в Закона за пчеларството с един законопроект за тези промени. Очакваме с тях да се подобри дейността на пчеларите, що се отнася до регистрацията и пререгистрацията на пчелините като животновъдни обекти. 

Същевременно работата ни с държавните органи, пряко с дирекция “Животновъдство“ на Министерството на земеделието, храните и горите продължава. Смятаме, че с новата структура, която се създава Съвет по пчеларство, тази дейност ще бъде по-афиширана и ще имаме възможност да поставяме и решаваме проблемите в сектора. Преди две години се създаде Консултативен съвет по пчеларство и се надяваме, че този съвет ще бъде аналогичен на него. Той се оглавява от министъра на земеделието. Смятаме, че ще бъдем по-оперативни, защото досегашният представител, една пчеларска организация, не покриваше изискванията на член 5 от Закона за пчеларството и затова се наложи тази промяна.“


Загиването на и отравяне на пчелни семейства

“Що се отнася до смъртността сред пчелите, което е особено актуална тема през зимния период, отравянията, наред с болестите, са основната причина за това явление. – казва инж. Михайлов.

“В тази връзка от няколко години изискахме от Министерството да въведем електронна оповестителна  система за предстоящи пръскания, която вече се въведе. И даже срокът беше до края на януари да регистрират GPS координатите на своите пчелини. Разбира се, това не става с всички поради технически затруднения. От една страна на пчеларите, защото по-голямата част от тях са възрастни, не разполагат с технически средства. Дори и тези, които работим с такива, се регистрирахме, но след това, когато отидем на пчелина си, за да регистрираме тези координати, трябва да намерим мястото, където се намира пчелина на картата и там срещнахме големите затруднения. По тази причина мнозина не са се регистрирали, но до месец април важи старото оповестяване, на хартиен носител.“


Екологично пчеларство

Димо Димов, основател на сдружение “Биологично пчеларство“, разяснява в “Нашият ден“ какво точно е екологичното пчеларство.

“Кратка дефиниция на екологично пчеларство трудно би могла да се даде. Екологичното пчеларство е това пчеларство, което се е развивало в течение на хиляди години, откакто съществува човешката цивилизация.

Пчелите събират нектара в една симбиоза с растенията и пчелния мед, той е резултат от тази естествена дейност, резултат на дългогодишна еволюция. Когато човекът се намесва в този производствен цикъл, той в известен смисъл го нарушава. – казва още Димов и акцентира –

Може да го наруши, но може и да не го промени, което е най-добре. Това е екологичното пчеларство, когато намесата на човека в събирането на меда и на другите пчелни продукти е минимална. Стремежът е да бъдем такива, каквито са били нашите прадеди в отношението си към пчелите.“


Повече за проблемите в родното пчеларството и за същността на биопчеларството можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация