Fakti.bg | 10.02.2021 19:16:38 | 97

Защо полски вестници излязоха с черни първи страници


Основният частен телевизионен канал в Полша ТВН (TVN) и радиостанции спряха ефира, а вестници излязоха с черни първи страници в знак на протест срещу предложен данък върху рекламите за частните медии.

В Полша днес има медийно затъмнение, след като основният частен телевизионен канал ТВН (TVN) и радиостанции спряха излъчване, а вестници излязоха с черни първи страници в знак на протест срещу предложен данък върху рекламите за частните медии, предаде БНР.

В позиция, изпратена до АФП, от телевизия ТВН, собственост на американската група „Дискавъри“, заявиха, че правителственото предложение цели да ограничи плурализма и свободата на словото. На първите страници на десетки национални вестници, в това число и най-четените „Факт“ и „Газета Виборча“, имаше послание в черно и бяло, което гласи „Медии без избор“. Черни бяха и страниците на редица уебсайтове. Радиостанции спряха излъчване, а Радио Зет информира слушателите си, че данъкът би означавал ликвидация на някои медии. „Няма свободна държава без независими медии, няма свобода, когато няма свобода на избор“, обявиха от радиото.

Новият данък трябва да влезе в сила по-късно тази година и предвижда облагане на рекламните приходи на телевизия и радиа, печатни и интернет издания. Държавните медии са изключени от данъчното облагане. Полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че данъкът е част от европейските усилия за облагане на технологични гиганти като Гугъл и Фейсбук, но много независими полски медии твърдят, че е несправедлив. Според Моравецки това е такса солидарност, която ще създаде по-добри условия за развитието на свободните медии и ще помогне за финансирането на здравеопазване и културен сектор. Налагането на рекламния данък идва в момент, когато много медийни компании страдат от по-малко реклами и загуба на приходи заради пандемията.

В предаването "Нещо повече" по БНР журналистът Боян Станиславски, който живее и работи в Полша, коментира, че не е коректно представянето в публичното пространство, че мярката е диктаторска, която вече е в сила, а това не е вярно: "Разглежда се само като предложение за законопроект. Става дума за вноска, която засяга доходи от реклами за правни лица, издаващи медии, където бюджетът от въпросния доход надхвърля в годишна рамка 1 млн. злоти, което е 500 хил. лева". Той уточни, че процентът на вноската е може би най-спорното нещо от целия законопроект. Според него не е основателно и твърдението, че този данък ще засегне малките и независими медии: "Става въпрос за големите играчи", подчерта журналистът и уточни, че е съгласен с протеста на част от медиите. Боян Станиславски изказа съмнение, че тази мярка има шанс да влезе в сила: "Обаче това е една отровна паника, с която Ярослав Качински храни обществото от време на време. ... По този начин правителството и опозицията психологически издевателстват над обществото, карайки го да се надиграва със символи като свободата на словото и медийния плурализъм".

Прочети цялата публикация