Златото – инвестиция с блясък и доходност (Част II)

Инвестицията в златни кюлчета е изключително разумна в условия на голяма несигурност, в каквито живеем в момента, заяви експертът по инвестиции в благородния метал д-р Валентина Григорова – Генчева във втория епизод от специалното издание на подкаста „На всяка цена“. Д-р Валентина Григорова – Генчева ръководи дирекция „Злато и нумизматика“ в една от големите банки у нас и преподава същата дисциплина, създадена от самата нея, във Висшето училище по застраховане и финанси.
„Инвестициите представляват 42 % от световното ползване на злато. Може да прозвучи удивително, но 34 % е предназначено за бижутерия. Това означава, че все още считаме златото като ценност, която ни краси и ни носи социален престиж“, коментира експертът по инвестиции в благородния метал. Други 7 % от потреблението му в световен мащаб е във високите технологии, а останалите 17 % е притежание на централните банки, което според д-р Григорова – Генчева „никак не е малък процент“.
Централните банки и златото
Преди около година – година и половина централните банки не подновиха споразуменията помежду си, с които се ограничава количеството продадено злато, припомни д-р Григорова – Генчева. По думите й това не означава, че те възнамеряват да продават злато, а точно обратното – да купуват от благородния метал. „Централните банки свързват притежаването на злато със стабилността на държавата си. Гуверньорът на Полската централна банка, която възнамерява за закупи още около сто тона инвестиционно злато, заяви, че подсилването на златния резерв е доказателство за силата на полската икономика“, коментира специалистът по инвестиции в благородния метал. Варшава не е единствената столица, в която централната банка, увеличава портфейла си от инвестиционно злато. Такива примери има в Будапеща и Белград.
Инвестиционното злато – бели пари за черни дни
Златото е инвестиция с дългосрочен характер и е от „последна инстанция“, категорична е д-р Валентина Григорова – Генчева. Според нея най-важното за начинаещите инвеститори е да изберат да купят кюлчета от доказан търговец, защото фалшификатите са много разпространени. Може едно кюлче да изглежда напълно като златно, да носи всички необходими обозначения и да има сертификат, но вътре да се окаже волфрам, който има много сходно със златото тегло. „И най-добрата техника за спектрален анализ достига до три – четири микрона от повърхността. А какво е навътре? Едно кюлче е с дебелина около пет милиметра“, предупреди експертът.
Друг важен елемент е съхранението на придобитите кюлчета. „Златото е лесно преносимо и за нас, и за крадците“, заяви д-р Григорова – Генчева. Затова е нужно у дома да го съхраняваме в специален сейф. Възможно е да използваме и банков сейф, но тази услуга поскъпва, допълни експертът.
Физическо злато или ETF?
Все по-популярни и в света, и у нас стават борсово търгуваните фондове (Exchange-traded funds – ETFs), които следват цената на златото. Според д-р Григорова – Генчева те също представляват добра възможност за инвестиции, но инвеститорът винаги трябва да е много внимателен, когато избира брокерът, с който ще работи. Подобни инвестиции са полезни и от гледна точка, че не трябва да съхраняваме физическо злато. От друга страна притежанието на кюлчета дава сигурността, че посредникът, с който работим при търговията на фондове, няма да изчезна от пазара, коментира специалистът.
Какъв процент от портфейла си да държим в „златни“ инвестиции и добра алтернатива ли е златото за спестяване в условия на нулеви лихви? Това са само част от отговорите, които ще чуем във втория епизод на специалното издание на подкаста „На всяка цена“.
Снимките са предоставени от д-р Валентина Григорова - ГенчеваПрочети цялата публикация