Сред общността на почитателите на грамофонните плочи

Компактдискът се появява на пазара в началото на 80-те години на ХХ век, но поне десетилетие не успява да измести съвсем виниловите грамофонни плочи като носители на музика, обясни пред Радио София Станислав Грозев, създател на „Винил мания“ - най-голямата фейсбук-общност, обединяваща хиляди съмишленици.
„Сериозните слушатели винаги предпочитат плочите, защото звукът е по-качествен, а и самото слушане от грамофон е като ритуал – нещо, което хора като мен уважават и харесват.“
Грозев обясни и много любопитни факти от историята на грамофонната плоча, чието производство започва да се развива от началото на ХХ век.
През 1924 г. един авиатор основава фабриката „Симонавия“, която през 30-те години е най-голямата звукозаписна компания на Балканите. В „Модерен театър“ записват джаз, народна музика и т.н. След 1944 г. именно тази фирма е дала базата за основаването на „Балкантон“.
В края на 40-те американска компания започва производството на плочи от винил, който измества шелака, използван дотогава като материал.
Станислав Грозев подчерта, че през последните 10 години именно грамофонните плочи бележат ръст като интерес и производство. Много от световните музикални артисти откликват на търсенето от страна на феновете и издават свои албуми на винил.
Освен това плочите позволяват по-артистичен подход при оформлението и това допълнително доставя удоволствие на почитателите и колекционерите.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова и Александра Илиева със Станислав Грозев.Прочети цялата публикация