Fakti.bg | 20.09.2021 18:00:08 | 269

Парламентарните избори в Русия: изборите без избор!


В Русия на 17-19 септември се проведе гласуването на изборите за Държавната дума, долната камара на руския парламент, губернатори, депутати от регионално и градско ниво. Основният ден за гласуване беше в неделя, 19 септември. Избирателната активност на изборите за Държавна дума в цяла Русия е 51,68% в сравнение с 47% от миналите избори. Данните след изчисляване на 99% от протоколите на районните избирателни комисии показват, че пет партии преминават в Държавната дума: "Единна Русия" печели 49,83%, Комунистическата партия на Руската федерация - 18,94%, Либерално -демократическата партия - 7,51%, „Справедлива Русия - патриоти - за истината“ - 7,47%, партията „Новите хора“ - 5,33%. Тези партии преодоляват петпроцентната бариера и предварително влизат в новия свик на Държавната дума.

Изборите в Русия от края на ХХ и началото на ХХI век никога не са били алтернативни. Още след 2000 г., когато Владимир Путин дойде на власт, политическото пространство на страната започна да се контролира от Кремъл буквално до най -малките подробности. Ако преди 2014 г. все още можеше да има някакви илюзии относно присъствието на опозицията в парламента, то след почти единодушната подкрепа от всички партии, представени в Държавната дума, анексирането на Крим, тези илюзии се разсеяха сами. «Играчите» са едни и същи – "Единая Россия", (същата, само че е "Справедливая Россия"), КПРФ на Зюганов, ЛДПР на В. Жириновски. Всички парламентарни партии се контролират от едно място - офисът на заместник -началника на администрацията на президента Сергей Кириенко, уредник на вътрешната политика. Всички други, които участват в уличната политика и се обявяват против правителството - а това е иновацията на изборите през 2021 г. - са сред „екстремистите“ и по новия закон не могат да участват в изборите. Ето защо преди изборите Русия обвини западните дигитални компании в намеса в изборите и ги принуди да премахнат приложението „Навальний“ от виртуалните магазини. Повод за това е, че фондация „Навални за борба с корупцията“ признавана като „екстремистка организация“. Според Роскомнадзор и Генералната прокуратура на Русия приложението съдържа „съдържание, забранен контент в Русия“ и „който позволява да се намесвате в изборите“. В навечерието на изборите Роскомнадзор обвини американските IT компании Google, Apple, Cloudflare и Cisco, че помагат на Smart Vote да заобиколи блокадата. Ако чуждестранните компании не спазват изискванията за спиране на помощта за „Интелигентно гласуване“ (от Навалальний), това ще се счита от руските власти като „чужда намеса в изборите“, заяви Роскомнадзор. Съдът в Москва постанови, че търсачките трябва да премахнат „Интелигентно гласуване“. Yandex се съгласи, но Google не. Съдебните изпълнители дойдоха в офиса на компанията в руската столица.

Москва гласува и в анексирания украински Крим, където са отворени избирателни секции. В някои области на Донецка и Луганска област Русия насърчава така нареченото „електронно гласуване“ или организира транспортирането на лица, получили руски паспорти до територията на Русия.

По този начин списъкът на избирателите извън Русия е разширен. Жителите на окупираните от Русия области на Донецка и Луганска области (ORDLO) сега се присъединиха към притежателите на руски паспорти от Крим, Абхазия, Южна Осетия и Приднестровието, райони наречени като «султански електорати». Според Радио Свобода, Кремъл се стреми да използва изборите не само като демонстрация на подкрепа на политиката на Путин от огромното мнозинство от руските граждани, но и като инструмент за „пълзящо анексиране“ на чужди земи.

В окупираните райони на Донбас бяха открити 225 т.н. "информационни центрове", които по идея би трябвало да консултират местните жителите по процедурите за електронно гласуване, особено за тези, които не можаха да заминат в Ростовска област да гласуват офлайн. Това са основно възрастни хора, за които нивото на "електронното им образование" е под нулата. Разбира се, че «консултантите» ги съветваха за коя партия да гласуват, превръщайки по този начин т.н. "информационни центрове" в избирателни секции. Освен това, властите на ДНР и ЛНР организираха пътувания с повече от 800 автобуса и 23 влака до Ростовска област с цел жителите на окупираните територии с руски паспорти могат да гласуват за кандидатите в Държавната дума на Руската Федерация. Като цяло, по официалните данни от Донбас си подадоха гласовете около 130 хиляди жители на Донбас от 600 хиляди, получили руски паспорти преди това, т.е. 1/3 част. Разбира се, че хората получаваха паспортите не за да гласуват, а за да си намерят работа в Русия, обаче всички гранични пунктове на руско-украинската граница бяха затворени и само организирани групи с автобуси и влакове можаха да попадна на територия на Русия до избирателните секции. Основните лозунги бяха – "Донбас избира пътя с Русия", "Гласувайте за Държавната дума на Руската Федерация – това е нашето бъдеще, надежда за по-добър живот". Хората пътуваха с «радостни лица» и с пликчета за храна с вафли, козунаци, бутилка с вода и мокри салфетки.

Жителите в анексирания Крим не проявиха особено желание да гласуват, по причина, че не очакват нещо да са промени. «Само обещания» и нищо друго, казват някои от тях. И това не е за пръв път. Една от жителите в Крим каза, че ще отиде да гласува, но само не за «Единая Россия». Примечателно, че предишните «херои» на Крим – Наталия Поклонская, бивш Генерален прокурор на Крим и депутат в Държавната дума, заради това, че тя не гласува за пенсионната реформа, не бе включена в избирателните списъци, а като компенсация и предложиха пост на посланик на Русия в африканската Кабо- Верде. Ветеран от „Кримската пролет“, Олга Тимофеева, заместник губернатор на Крим: именно тя лансира известния мем на полуострова за „камъните от небето“. На трицветния колор на билборда са били написани нейните думи: „Какво следва?“ И тогава нека камъни от небето, ако сме в Русия"! И какво следва? "Камъни от небето" паднаха на главата на самата Тимофеева и тя също не бе включена в избирателните списъци на родната и партия "Единая Росия". Така нареченият народен кмет на Севастопол по време на «кримската пролет», Алексий Чалий, също остана извън голямата политика. Още през 2014 г. той седеше на маса до Путин, когато в Кремъл подписваха «присъединяването на Крим» към Русия, а сега дори не се кандидатира за Държавната дума. По думите на кримския политолог Евгения Горюнова "Всички тези хора вече са използвани материали. Ще наречем имена на нещата: те вече не са интересни, те трябва да бъдат променени“.

”Кримските телевизионни канали предоставиха мощна информационна подкрепа на „Единна Русия”. Например, Лиля Веджатова, ръководител на проруския кримско-татарския телевизионен канал „Миллет», създаден на полуострова от руските власти, говори открито за кого трябва да се гласува и призова за „подкрепа за нашия държавен глава и нашия президент“. Обаче независимо от това, бившият депутат от кримските татари Руслан Бальбек няма да се кандидатира за депутат. Това предполага, че руснаците напълно изравняват кримскотатарския фактор, всъщност извеждат кримските татари от политическата сфера.

Съветът за национална сигурност и отбрана на Украйна наложи първите санкции във връзка с незаконните руски избори в окупирания Крим и Донбас. Това съобщи секретарят на Съвета Алексий Данилов на брифинг на 17 септември. „Санкциите бяха наложени на първите хора днес. Днес имаме 53 членове на териториални избирателни комисии и 33 кандидати за Държавна дума под санкции. Забравих да подчертая, че е много важно - седем служители на Федералната служба за сигурност на Русия, които бяха пряко замесени в отравянето на Алексей Навални. Те също попаднаха под санкции днес", каза той. Данилов подчерта, че този списък е първоначален: „това са вече установените, ще има още“. Днес имаме информация за някои граждани на Франция, Венецуела, Сърбия и други страни, които желаят да дойдат, да речем, като наблюдатели на тази територия. Настоявам още веднъж: всички те, без изключение, въпреки факта, че ще бъдат под някакъв дипломатически или друг имунитет, под санкциите на страната ни “, каза той.

Министерството на външните работи на Украйна излезе с официално изявление, в което се казва, че „провеждането на избори от Руската федерация на територията на временно окупираната Автономна република Крим и град Севастопол е незаконно и резултатите от тях няма да имат правни последици. Участието на украински граждани, живеещи на временно окупираните територии на Донецка и Луганска области, както и почти 1,5 милиона избиратели, които в момента живеят във временно окупирания Крим, значително ще изкриви резултатите от изборите за Държавна Дума на Руската федерация и като цяло поставя под въпрос тяхната легитимност. Всички участници в организирането и провеждането на незаконно гласуване във временно окупирания Крим, както и организирането на участието в тези избори на украински граждани с незаконно издадени паспорти на руски граждани на временно окупираната територия в Донецка и Луганска област ще носят отговорност съгласно украинското законодателство". Украинското външното министерство призова чуждестранните държави и международните организации "категорично да осъдят незаконните действия на Русия, ясно да декларират непризнаване на резултатите от изборите на временно окупираните територии на Украйна и нелегитимността на така формираната Държавна дума, да засилят политическия и дипломатическия натиск върху Руската федерация, включително чрез разширяване на санкциите срещу нея."

Генадий Друзенко, председател на борда на Центъра за конституционно моделиране каза пред Радио Свобода, че Украйна може да прибегне до определени демарши, за да демонстрира позицията си на Запад, но не е факт, че това ще има положителни резултати. За съжаление, Европа показа, че не реагира на практиката, когато руски депутати се избират от анексирания Крим, а сега и Донбас. Обаче трябва да се разбере, че тези руски депутати в международните мисии са нелегитимни, защото се избират от хора от окупираните територии. Украйна трябва да убеди световната общност в нелегитимността на избраните по този начин руски депутати и непрестанно да призовава чрез ООН, ОССЕ относно незаконността на провеждането на избори на окупираните територии.

Автор: Майкъл Розенберг, политолог (САЩ)

Прочети цялата публикация