Стела Николова за ФАКТИ: Как въпреки обвинение за толкова сериозно престъпление, оставаш на поста си?
Преди дни стана ясно, че прокуратурата е повдигнала обвинение на варненския кмет Иван Портних заради изтичането на фекални води във Варненското езеро.
Обвинението е повдигнато по член 352 от Наказателния кодекс, който гласи, че длъжностно лице, което е допуснало при проектиране, строителство или експлоатация на отводнителни или напоителни системи да не се вземат необходимите мерки, за да се предотврати опасно замърсяване на вододайните зони за питейно водоснабдяване или покачването нивото на подземните води в населените и курортните места, се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и с глоба от 5 хиляди до 30 хиляди лева.
Проверката, която прераства в обвинение, е образувана след сигнал на адв. Стела Николова до прокуратурата, съобщи самата тя, като обясни, че три пъти е давала показания по сигнала, като негов подател. Последните - докато била народен представител в 45-тия Парламент. Самият сигнал пък е внесен на 7 май 2020 година.
От ФАКТИ разговаряхме по темата със Стела Николова, народен представител от "Демократична България" в 45-тото и 46-тото Народно събрание и бивш общински съветник във Варна.
“Варненският кмет вече се сдоби с обвинение от прокуратурата. То би могло да е за всякакви неща, допуснати през неговото 12-годишно управление, но в конкретния случай става въпрос за замърсяването на Варненското езеро, което беше допуснато през 2019 и 2020 година. Става въпрос за фекалната тръба, която трябва да минава от квартал “Аспарухово” на южния бряг на езерото, под цялото езеро и да стига до пречиствателна станция в село Тополи. Знаем, че спукването на тръбата се е случило през август, 2019 година, като така и не се разбра по каква причина. От общината твърдяха, че корабна котва е спукала тръбата, същевременно Изпълнителна агенция “Морска администрация” казаха, че такъв инцидент не е регистриран при тях. За съжаление обществеността разбра за изливащите се във Варненското езеро фекални води едва през края на март - началото на април 2020 година. Скандалът беше чутовен, предвид, че информацията за спукването на тръбата е била достъпна за Община Варна. Общината била информирана от “ВиК - Варна”, на които, виждайки че помпата в село Тополи не работи и не изпомпва нищо, им става ясно, че фекалните води не се движат към пречиствателната станция. Община Варна уведомили Регионалната инспекция по околната среда и водите, която съответно написала писмо до ВиК, че трябва да предприемат действия. Обяснението от Община Варна е, че те не са предприели действия за поправка на тръбата, защото тя била все още в гаранция и тръгнали да търсят фирмата изпълнител, положила тръбата, която да я поправи”, припомни Стела Николова.
“За мен това обяснение категорично е несъстоятелно, предвид, че е налице екологична катастрофа, а същевременно Община Варна не е предприела никакви мерки тази катастрофа да бъде прекратена”, категорична бе тя и допълни: “Кметът на Варна е обвинен за това, че е допуснал замърсяването във Варненското езеро. Той обаче допусна и обществеността да не бъде уведомена за замърсяването. Всички ние сме консумирали риба, къпали сме се във водите, защото никой не ни е казал, че има замърсяване”.
Попитана какво би следвало да предприеме прокуратурата оттук нататък по казуса, бившият народен представител посочи следното: “По въпроса дали прокуратурата ще иска отстраняване от длъжност на г-н Портних, аз смятам, че би било морално г-н Портних сам да пожелае да бъде отстранен като си подаде оставката или поне да излезе в неплатен отпуск, докато тече разследването. За мен е изключително непонятно как въпреки обвинението на прокуратурата за толкова сериозно престъпление, чието наказание е до 5 години затвор, можеш да оставаш на поста си”.
“В пресконференциите, които г-н Портних даде, той даваше абсолютно смешни обяснения. Казваше как той нито е проектирал, нито закопал тръбата. Прокуратурата не го е обвинила, че не е закопал тръбата, или пък, че е проектирал тръбата по този начин. Прокуратурата го е обвинила за това, че е допуснал замърсяване в рамките на осем месеца. Реалното замърсяване пък е в период по-дълъг от осем месеца - може би около година. Обяснението на г-н Портних, че тръбата е в гаранция и той не може да я пипа, е абсолютно лишено от логика и смисъл. Ако в собствената къща на г-н Портних се случи авария, дали той ще чака застрахователя или изпълнителя на поръчката да отстрани повредата, или ще я отстрани сам?”, попита тя.
След повдигането на обвинението, последваха нападки от кмета на Варна Иван Портних персонално към Стела Николова. В свое изказване относно движението на автомобили в Морската градина във Варна, той коментира, че би му било интересно да чуе какво би казала тя по темата, след като, по думите му, областен управител бил станал човек, който има интерес от движението на автомобили там.
“Не мога да се намеся в кадровата политика на “Продължаваме промяната”, но мога да кажа какво е направил г-н Портних и какво не е направил, както и какво са и какво не са направили ГЕРБ през всичките тези години. Г-н Портних издаваше заповеди за спиране на движението на автомобилите в Морската градина, които заповеди винаги падаха в съда. Така и юристите в Община Варна не успяха да прочетат мотивите на съда и да видят къде е проблемът в заповедите. Общинският съвет във Варна също би могъл да вземе решение за спиране на автомобилите, вместо кмета, за да видим как биха реагирали тогава собствениците на имоти в Морската градина и дали биха обжалвали решение на Общинския съвет. Като областен управител, г-н Областният управител няма отношение към движението на автомобилите в Морската градина и, според мен, той не би могъл да направи нещо по въпроса”, коментира адв. Николова.
“През всички тези години ГЕРБ продаваха парцели в Морската градина - продаваше ги техният областен управител, назначен от тях, и то на изключително занижени цени. Към момента очакваме обвинение за експертно лице, което е дало експертна оценка със занижена цена. Аз обаче се питам къде е бил бившият областен управител г-н Стоян Пасев, който е подписал тази продажба без изобщо да забележи, че експертната оценка за цената на парцела е твърде занижена. Да не говорим, че на въпросния парцел се намира и Общинското предприятие "Управление на проекти и озеленяване", което се грижи за Морската градина и в парцела се намира техниката, с която се извършва тази грижа. Сега този парцел трябва да бъде освободен, защото вече е частна собственост. Къде ще отиде това общинско предприятие - никой не знае”, каза още тя.
“Г-н Портних много бързо забравя, че е могъл да вземе други мерки за движението на автомобили в Морската градина. Можел е да инициира предложение към Общинския съвет и Съветът да вземе решение да няма движение на автомобили в Морската градина. Освен това, имаше случай с блъснато и починало дете на паркинг в Морската градина. Абсурдно е да има паркинг в парк, но въпреки това тези паркинги продължават да никнат като гъби. Няма да припомням и случая с “кокошарника” на г-н Марешки и главния архитект на г-н Портних, който цяла година не може да издаде законосъобразен отказ за издаване на удостоверение за търпимост. Стигнахме и до Върховния административен съд, който отсъди в полза на фамилия Марешки заради незаконосъобразно издадения отказ на главния архитект. Преди решението на ВАС, в решение от 4 страници Варненският административен съд описа какво трябва да направи главният архитект, но той продължи да не го прави”, отбеляза още тя.
“В Морската градина продължават да никнат огради, продължават да се леят бетонни основи и колони - нещо, категорично забранено в парк. Още през 2020 година, когато още бях общински съветник, “Демократична България - Варна” внесе предложение към Общинския съвет да бъде започната процедура за изкупуване на парцелите в Морската градина, които се водят зелена площ, но са частна собственост. Абсолютно длъжни сме да изкупим тези парцели, ако не желаем хората да строят. Това предложение все още не е разгледано от комисиите в Общинския съвет. Мнозинството от ГЕРБ не го допуска до разглеждане. Вместо Община Варна да започне да изкупува частните парцели в Морската градина, тя продава държавните парцели на частни лица. Когато г-н Портних иска да каже нещо за Морската градина, първо да погледне в собствения си двор”, категорична бе Стела Николова.
Прочети цялата публикация