БНР Стара Загора | 23.05.2022 15:16:49 | 92

Отбелязваме световният ден на костенурките. На път ли сме да унищожим едно от най-добре еволюиралите гръбначни животни на планетата?


На 23 май е световния ден на костенурките, който се отбелязва от 2000 година насам, по инициатива на еколози от Американското спасително дружество за костенурки. Първоначално са се почитали морските костенурки, но постепенно фокусът е насочен и към сухоземните.  

Днешният ден цели да привлече вниманието към оцеляването на едни от най-древните същества на нашата планета, които са считани за символ на дълголетие, мъдрост и богатство.

Костенурките са световно най-застрашената група гръбначни животни – почти половината от 328-те съществуващи вида са застрашени от изчезване. Това поясни за радио Стара Загора Иво Иванчев, основател на фондация „Геа Челониа“. 

Към фондацията функционира единствения в България център за размножаване и рехабилитация на сухоземни костенурки.

В него ежегодно се подслоняват бедстващи костенурки и се оказват грижи за тяхното лечение.

Извеждането на костенурките в естествената им среда е „дълъг и всеотдаен процес“, уточни Иво Иванчев, и допълни, че  в нашата страна се срещат четири от общо пет вида сухоземни костенурки, населяващи територията на Европа. Те са приоритет за опазване от закона за биологичното разнообразие в Република България.

Грубата човешката намеса в естественото развитие и живот на костенурките поставя под въпрос бъдещото съществуване на тези уникални животни, които оцеляват вече близо 200 млн години.

Чуйте още по темата в интервюто на Станислава Раянова с Иво Иванчев


Прочети цялата публикация