Fakti.bg | 25.08.2022 10:07:49 | 158

Как луксозните западни стоки продължават да текат към Русия


Ударил е часът на хора като Арарат Мардоян. 41-годишният арменец се занимава с покупко-продажби на автомобили. За предпочитане - луксозни и предназначени за богати руски клиенти.

Вносът на подобни стоки в Русия официално е забранен поради санкциите на ЕС. Какво се е променило за Мардоян след началото на войната? "Абсолютно нищо", отговаря той, без да се замисли. Маршрутите за внос на санкционирани продукти просто леко са се променили. Арменският бизнесмен често пътува между Ереван и Москва. Не е тайна, че санкциите на Брюксел спряха вноса през някои западни пристанища. Но Русия е необятна страна - „нямате представа колко много са алтернативните начини да се влезе в Русия."

Бизнес през обходни маршрути

Какви точно маршрути използва Мардоян, за да внася луксозните автомобили в Русия, той, разбира се, не желае да разкрие. Това представлявало бизнес тайна. Но арменецът на няколко пъти споменава Иран, който също е блокиран от санкции, Грузия и Казахстан. „Малка страна като Армения можеш лесно да изолираш с ембарго и санкции, но е смешно да смяташ, че можеш да отрежеш огромна страна като Русия от външния свят – та тя заема една осма от сухоземните площи в света. Бизнесът винаги намира начин да си пробие път“, казва бизнесменът.

Това, с което Мардоян си изкарва хляба в сегашния момент, официално се нарича "паралелен внос". Схемата е сравнително проста. Оригиналните стоки, които вече не могат да се купуват в дадена страна заради санкциите - било то автомобили, перални машини или резервни части - се поръчват и внасят през друга, трета страна.

Нелегалната практика вече е законна

Преди началото на войната т.нар. паралелен внос беше забранен в Русия, също както и в много други страни. Това е така, защото се създава нелегален пазар, който трудно може да бъде контролиран. В началото на март обаче Кремъл узакони тази практика и сега постоянно актуализира и допълва дългия списък със стоки, които могат законно да бъдат "внасяни паралелно". В списъка присъстват над 50 категории стоки. Сред тях фигурират различни марки автомобили като Тесла, Мерцедес-Бенц, Ферари и Астън Мартин.

Според Мардоян "паралелен внос" не е коректното понятие за вноса на стоки към днешна Русия, тъй като официален внос вече почти не съществува. Затова Мардоян нарича новия си бизнес "многоканален внос".

Фиктивни икономически данни

Икономистът Стивън Тиан публикува съвместно със свои колеги от Училището по мениджмънт в Университета в Йейл изследване за икономиката на Русия, което намери широк отзвук по цял свят. То не се доверява на официалните данни от руските власти, които според авторите на проучването са „натъкмени“ или "измислени", а на собствени проверки и изчисления въз основа на официалните информации.

Според Тиан паралелният внос представлява много малка част от общата икономическа картина. В проучването се казва, че цялостният внос в Русия е намалял с повече от 50 процента. Друг автор на изследването - Джеф Зоненфелд - обяснява, че ако днес някой иска да си купи нови резервни части за самолети или екрани за iPhone в Русия, цената ще бъде със 100 до 500% по-висока. „Инфлацията в Русия изобщо не намалява, както постоянно твърди руският президент Путин. Паралелният внос има своята цена“, казва Зоненфелд.

За Мардоян тази ситуация е благоприятна. Сътресенията в икономиката носят рискове, но и шансове, коментира той.

Прочети цялата публикация