Mvr.bg | 19.09.2022 11:55:48 | 154

Обучение на тема „Актуални въпроси при опазването на културно-историческото наследство“ се провежда в Академията на МВР и НИМ

Обучение на тема „Актуални въпроси на опазване на културно-историческото наследство“ се провежда в Академията на МВР и в Националния исторически музей в периода 19 – 21 септември 2022 г. Официалното начало на курса на 19 септември дадоха министърът на културата проф. Велислав Минеков, зам.-министърът на вътрешните работи Емил Ганчев и ректорът на академията на МВР старши комисар доц. д-р Иван Видолов.

 „Изключително съм щастлив, че днес започва обучение, което е характерно в почти целия южен фланг на Европа. Подобна полиция има в Турция, Гърция, Италия, Испания, Португалия“, заяви министърът на културата проф. Велислав Минеков.

Зам.-министърът на вътрешните работи Емил Ганчев също поздрави участниците в курса, които са служители от различни структури на МВР.

„Този курс е много ценен от гледна точка на това, че ще повиши специализацията на всички вас. Вие ще бъдете нашият стожер за опазването на културно-историческото наследство. Тези културни ценности ни дават самочувствие като нация“, каза зам.-министър Ганчев.

Ректорът на Академията на МВР старши комисар доц. д-р. Иван Видолов, поздрави участниците в обучението и заяви, че то се реализира чрез съвместните усилия на Министерството на културата, Министерство на вътрешните работи, Академията на МВР, Националния исторически музей. 

„В рамките на курса ще имате възможност да чуете лекции на водещи специалисти в областта на защита на културно-историческото наследство. На 21 септември е предвидено учебно посещение в Националния исторически музей“, каза ректорът на Академията на МВР.

Лектори на тридневния семинар ще бъдат служители от Главна дирекция „Национална полиция“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на МВР, и на Министерство на културата. Сред темите, включени в обучението са: „Наказателноправна характеристика и процесуално доказване на престъпленията, свързани с културно-историческото наследство“, „Криминологична характеристика и взаимодействие при разкриване и разследване на престъпления, свързани с културно-историческото наследство“, „Взаимодействие на МВР и Министерството на културата при случаи на правонарушения с културно-исторически ценности. Практически примери“, „Запознаване с признаците и идентифициране на предмети и обекти, представляващи културно-историческо наследство“ и други.


Прочети цялата публикация