В Одеса бе разрушена историческа катедрала, Путин говори за провал на украинската офанзива
Украйна обеща "ответни действия", след като при руските удари в Одеса вчера загина един човек и беше разрушена историческа катедрала, а руският президент Владимир Путин заяви, че украинската контраофанзива, започнала в началото на юни, се е "провалила", предаде Франс прес, съобщи БТА.
"Няма контраофанзива", отсече беларуският лидер Александър Лукашенко, водещ съюзник на Русия в конфликта в Украйна, който е гост на руския си колега за два дни в Санкт Петербург. А Путин го прекъсна и каза: "Имаше такава, но тя се провали". Черноморският град Одеса, чийто исторически център в началото на годината беше обявен за обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, редовно е обект на руски удари, но по данни на украинските власти нова нощна атака е довела до смъртта на двама души и раняването на 22, сред които най-малко четири деца. Вътре в Преображенската катедрала, която до голяма степен беше разрушена, по земята лежаха отломки, а местни жители бяха дошли да помогнат за почистването на мястото. Срутени стени, обгорели икони, паднали на земята полилеи: картина на пълна разруха цареше тази великолепна 200-годишна сграда.
"Всички орнаменти са почти унищожени. Само камбанарията е непокътната", казва за АФП отец Мирослав, заместник-ректор на катедралата. "Ударната вълна е била толкова силна, че всички прозорци и врати на катедралата, която е дълга 95 метра, са повредени". "Ракети срещу мирни градове, жилищни блокове и катедрала", възкликна президентът Володимир Зеленски. "Със сигурност ще има ответни действия", обеща той. Украинското външно министерство осъди това "военно престъпление, което никога няма да бъде забравено или простено", а Олексий Кулеба, заместник-ръководител на администрацията на украинското президентство, заяви, че това е "нов опит" за "заличаване на нашата история и наследство".
Руското министерство на отбраната съобщи за удари по цели в района, но отрече да е нанасяло удари по катедралата и заяви, че сградата вероятно е била поразена от украинска противовъздушна ракета. Катедралата принадлежи на Украинската православна църква, която е обвинявана във връзки с Русия. Църквата настоява, че е лоялна към Украйна, осъжда руското нашествие от самото начало и дори обяви своята независимост от Москва, отбеляза Асошиейтед прес.
Но украинските служби за сигурност твърдят, че някои представители на украинската църква поддържат тесни връзки с Москва. Силите на реда нахлуха в множество църковни светини и публикуваха снимки на рубли, руски паспорти и листовки с послания от московския патриарх като доказателство, че някои църковни служители са лоялни към Русия.
ЮНЕСКО категорично осъди нападението срещу катедралата и други обекти на културното наследство и заяви, че през следващите дни ще изпрати мисия, която да оцени щетите. Историческият център на Одеса беше обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО по-рано тази година и агенцията заяви, че руските нападения противоречат на обещанието на Москва да вземе предпазни мерки, за да пощади обектите на световното наследство в Украйна. "Това възмутително разрушение бележи ескалация на насилието срещу културното наследство на Украйна. Остро осъждам тази атака срещу културата и настоявам Руската федерация да предприеме смислени действия, за да изпълни задълженията си по международното право", се казва в изявление на генералната директорка на ЮНЕСКО Одре Азуле.
Катедралата от началото на 19. век е разрушена през 1936 г. в рамките на антирелигиозните кампании на Сталин и е възстановена, когато Украйна получава независимост от Москва през 1991 г., припомня Ройтерс. "Одеса: поредната нощна атака на чудовищата", заяви в приложението за съобщения "Телеграм" губернаторът на Одеска област Олег Кипер. Двадесет и двама души са ранени, включително четири деца, при ракетните атаки, при които са разрушени и шест къщи и жилищни сгради. Четиринадесет души са хоспитализирани според украинските власти. Русия атакува Одеса с ракети и дронове няколко пъти, откакто миналата седмица се оттегли от едногодишно споразумение, което позволяваше безопасен износ на украинско зърно от черноморските пристанища. Пристанищата на Одеса бяха отправната точка за зърното, напускащо Украйна, съгласно споразумението, постигнато с посредничеството на Турция и ООН.
Прочети цялата публикация