Fakti.bg | 25.08.2023 13:36:36 | 95

Да живееш в Москва: "Постепенно става неприятно"


Поредната експлозия разтърсва утринната тишина в центъра на руската столица. Московското сити - престижният бизнес квартал, в който се намират и някои от министерствата, отново е уцелен от дрон. И този път щетите са само материални и бързо ще бъдат отстранени. Властите правят всичко възможно нападенията на безпилотниците бързо да потънат в забрава. От държавните медии се изисква да се въздържат от статии по въпроса, пише германската обществено-правна медия АРД.

Въпреки това: нощните удари и предизвикваните от тях временни затваряния на летищата в Москва вече карат хората да се замислят. "Това е много тревожно", казва пред АРД млада жена. "Всичко изглеждаше много далеч, а сега е тук - в Москва." "Преди това разказвах на всички, че това е най-сигурният град. Но вече постепенно става неприятно", споделя пред германската медия млад мъж.

Западните продукти постепенно изчезнаха

И в столицата хората вече не могат да се преструват, че всичко е наред: рублата се срива, инфлацията расте, животът поскъпва осезаемо. Малцина се безпокоят от обстоятелството, че западните продукти в супермаркетите постепенно изчезват и на тяхно място идват подобни руски стоки. Проблем обаче им създава фактът, че все по-трудно се намират резервни части за западните уреди, машини и автомобили, посочва АРД. Санкциите спрямо технологичния сектор се отразяват и на инфраструктурата: на транспортните фирми, в авиацията и космонавтиката, в добива на нефт и газ. Държавата обещава помощи под формата на големи инвестиции. Според президента Владимир Путин, финансовото състояние го позволява. "Актуалната бюджетна ситуация е солидна и не поражда никакви рискове за макроикономическата стабилност", казва той, цитиран от АРД.

Оръжейната индустрия процъфтява

Макар и много неща в Русия да вървят по-добре, отколкото е очаквал Западът, бившият заместник-министър на енергетиката Владимир Милов предупреждава в своя канал в YouTube, че малкото публично достъпни числа не бива да се надценяват. Брутният вътрешен продукт в мирно време не е сравним със същите показатели във времена на война, казва той. "В нормална ситуация печалбите се влагат в нови проекти. Заплатите се стичат в джобовете на гражданите, които след това пазаруват в магазините и така поддържат търсенето на стоки и услуги." Във военно време обаче парите се влагат в оръжейната индустрия. А огнестрелните оръжия и ракетите, след като изпълнят разрушителната си цел, "не носят никаква друга икономическа полза", обяснява Милов.

Опозицията говори за тоталитаризъм

Отражение дава и почти пълното откъсване на Русия от международната система за разплащания SWIFT, пише АРД. Именно поради това Путин настоява пред партньорите си за край на търговията в щатски долари - включително на срещата на държавите от БРИКС в Южна Африка, в която той участва чрез видеовръзка.

Международният наказателен съд издаде заповед за задържането му за военни престъпления, припомня АРД. А в самата Русия правозащитниците, опозиционерите и критиците на режима го упрекват в произвол. Русия се е превърнала в тоталитарна държава, казват те. Държава, която краде бъдещето на своя народ, както каза опозиционерът Иля Яшин. Той се обърна директно към Путин, преди да бъде осъден на многогодишен затвор: "Обръщам се към човека, който е отговорен за това зверство, който подписа закона за "военната цензура" и по чиято воля съм в затвора: Владимир Владимирович!". АРД цитира и още от неговите думи: "Когато видите последствията от тази чудовищна война, вероятно и самият вие ще разберете каква огромна грешка допуснахте на 24-и февруари".

Автор: Кристина Нагел ард

Прочети цялата публикация