Fakti.bg | 09.01.2024 13:18:19 | 29

Бойкот на Израел: На какво учат децата в турските училища?

В някои училища в Турция призовават учениците да бойкотират израелски продукти. Изнасят се и различни лекции на тема Палестина. А в Турция политиката всъщност е забранена в училище.

Дървото се превива докато е младо. Явно в някои училища в Турция този принцип се използва и по отношение на конфликта в Близкия изток. Там пропалестинската и антиизраелска пропаганда е намерила място в учебната им програма. Засегнати са най-вече класовете с деца на възраст между 10 и 13 години.

Редица медии съобщават, че децата в турските училища са призовавани да бойкотират израелски продукти. В град Елазъг голям знак с надпис "Включваме се в бойкота" показва продукти от държави, които подкрепят Израел, и такива от "големите корпорации, които експлоатират света". В Одрин пък на децата в едно училище е представена презентация за продукти, които не бива да си купуват. Говори се и за "онова, което може да се направи за палестинските ни братя".

В някои турски училища се изнасят и различни лекции на тема Палестина. Някои от тях носят заглавия като "Йерусалим и нашите ценности" или "Йерусалим: от вчера до днес". Макар и на пръв поглед тези уроци да изглеждат неутрални, антиизраелските нагласи изглежда са в центъра на дискусиите.

В Турция политиката всъщност е забранена в училище. Съвременната история не се изучава в турската учебна програма - краят на историческите уроци идва с основаването на Турската република през 1923 година. В този смисъл е странно, че съвременен политически казус като израело-палестинския конфликт намира място в училищните програми.

За религиозните ценности

Комуникирането на политически позиции и послания стана възможно покрай програмата "ЧЕДЕС" (ÇEDES) - абревиатура за турското "Наясно съм със заобикалящия ме свят и защитавам ценностите си". Проектът позволява изключения от иначе лишеното от идеология турско образование - например призивите за бойкот на Израел или прожектирането на филми, критикуващи Израел. "ЧЕДЕС" е проект на Министерството на образованието и Министерството на младежта и спорта на Турция в сътрудничество и с "Дианет" - дирекцията по религиозните въпроси. Много турци критикуват факта, че "Дианет" има право да участва във взимането на решения за образователната система.

Официалната цел на проекта "ЧЕДЕС" е учениците да се идентифицират с "националните, морални, човешки, духовни и културни ценности" и да ги "спазват в живота си". С този проект имамите могат да работят с учениците като техни "духовни съветници". Според разкази на участници децата са посещавали джамии в рамките на проекта и са почиствали надгробни плочи, което противоречи на програмата за светско образование.

Само върхът на айсберга?

Въпреки че проектът "ЧЕДЕС" е популярен, не се знае много за съдържанието му. Не е ясно колко училища участват в него и колко събития са планирани като част от програмата му. Министерството на образованието не публикува точни данни за това, а образователните синдикати не разполагат с факти и точни статистики.

Обществото научава подробности за "ЧЕДЕС" само когато някой публикува в социалните мрежи нещо за него.

"Ще възпитаме религиозна младеж”

Експертите обвиняват правителството в политизиране на училищата. Те смятат, че проектът "ЧЕДЕС" е израз на религиозно ориентираната политика на турския президент Реджеп Ердоган. През 2012 Ердоган обещава: "Ще възпитаме религиозна младеж".

Турция ясно се противопоставя на Израел в настоящия конфликт в Близкия изток. Само няколко дни след атаката на Хамас, която Западът определя като терористична организация, Анкара застана на страната на палестинците. Ердоган обвини Израел във "военни престъпления" и заяви, че Хамас не е терористична група. Опитите за помирение между Ердоган и израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, които се състояха малко преди нападението на Хамас, на практика са вече забравени. В страната се проведоха няколко пропалестински демонстрации, като президентът Ердоган присъства лично на някои от тях. В първия ден на 2024 година в центъра на Истанбул също се проведе демонстрация, озаглавена: "Милост за нашите мъченици, подкрепа за Палестина, осъждане за Израел". В нея участваха синът, зетьовете и бивши министри на Ердоган.

Правителството подкопава секуларизма в Турция

Кадем Йозбай, председател на образователния профсъюз Egitim-Is, се опасява, че призивите за бойкот, изпратени до училищата в рамките на проекта "ЧЕДЕС", могат да доведат до поляризация сред децата - ако едната половина бойкотира Израел, а другата - не.

Според него този проект обезценява учителската професия. "ЧЕДЕС" е още един пример за "антирепубликанското" поведение на властите и "разправата им със секуларизма", казва той. По думите на Йозбай учителите трябва да определят ценностите, на които да се учат учениците. "Учителят учи на правосъдие. Учителят учи на любов, на равенство и на права. А в Турция правителството ни казва едва ли не, че един духовник трябва да поеме тези функции. Това е обидно за учителите", смята председателят на образователния профсъюз Egitim-Is.

Йозбай подчертава, че според турската конституция образованието трябва да е секуларно. Той призовава учителите и родителите да се противопоставят на проекти като "ЧЕДЕС". Вече е организирана и петиция - за "секуларно и научно образование". В нея са се подписали досега над 26 000 души. Дойче Веле също изпрати въпроси по темата до турското министерство на образованието, но те останаха без отговор.

Прочети цялата публикация