Fakti.bg | 18.02.2024 09:46:36 | 44

Лудост: Трима българи побеждават Китай и целия свят?

Олимпийските категории във вдигането на тежести при мъжете са 5. Всяка държава има право на максимум 3 щангисти. Реално изглежда е направено всичко възможно вдигането на тежести да няма огромна тежест при крайното класиране на Олимпиада, но да остане в Игрите. Спортът претърпя тежки проблеми заради допинг скандали. Може би и китайските 4 златни медала при мъжете на миналата Олимпиада в Токио се приемат като един вид републиканско първенство в Олимпийски игри.

Сега китайците ще са само трима при мъжете. Китай е фаворит да спечели класирането по медали в щангите в Париж в мъжкото подразделение.

Но световна сила се надига от България е свързана с... Пламен Братойчев. Именно той спря Карлос Насар от умопомрачителен опит за разбиване на световния рекорд в двубоя на категория 89 кг с 4 кг разлика.

Евентуална контузия на Насар, който е бил болен преди шампионата, щеше да е жесток удар по българския спорт.

Именно Братойчев помогна на Божидар Андреев да влезе в може би най-добрата си форма.

Двамата състезатели на Пламен не оставиха шансове на конкурентите си в категории 73 и 89 кг на европейското в "Арена София".

Само златни медали за Божидар Андреев и Карлос Насар.

Впечатление прави, че Божидар вдигна само 1 килограм по-малък двубой от настоящия световен шампион в щангите от Тайланд. И с много повече от китайския представител на СП 2023 в олимпийската категория до 73 кг.

Карлос Насар пък измъчван от висока температура в дните преди състезанието в София събра двубой достатъчен за златен медал с лекота на Световното, което пропусна заради контузия.

И така. Налице е спортна мечта. България да спечели класирането по златни медали на Игрите във Франция.

При това с щангисти на един и същ треньор.

Иван Димов в категория 61 кг не впечатли в София, но той е бил с контузия. Възможностите му също не са за подценяване.

На предишната Олимпиада България не спечели медал при мъжете. Сега двама състезатели на Пламен Братойчев, ако подготовката премине без изненади, ще атакуват златни медали!