Fakti.bg | 22.03.2024 12:32:54 | 34

Учени разработват алгоритъм за предсказване на живота и смъртта

Изследователи от датски университет са разработили алгоритъм, наречен "джобно калкулаторче на смъртта", за прогнозиране на етапите на живота до неговия край, предаде АФП.

"Това е много обща рамка, която позволява да се правят прогнози за човешкия живот. Тя може да предскаже всичко, стига да разполага с данни за обучение", пишат авторите на публикуваното изследване от Датския технически университет в сп. Nature Computational Science.

Според учените възможностите са безкрайни. Алгоритъмът може да прогнозира резултати, свързани със здравословното състояние, да предскаже плодовитост или затлъстяване, или кой ще се разболее от рак или не. Също така е възможно той да предвиди дали човек ще спечели много пари, пояснява БТА.

Life2vec използва оперативен модел, подобен на този на ChatGPT, но вместо да обработва текстови данни, той анализира етапи от живота като раждане, обучение, социални помощи или дори работно време.

От определена гледна точка животът е просто поредица от събития: хората се раждат, ходят на педиатър, ходят на училище, преместват се, женят се и т.н., проследява изследването.

Авторите му използват това сходство, за да адаптират иновациите в автоматичната обработка на естествения език за изучаване на еволюцията и предвидимостта на човешкия живот въз основа на детайлни последователности от събития. Алгоритъмът се основава на анонимни данни за около шест милиона датчани, събрани от Националния статистически институт. Чрез анализ на последователностите е възможно да се предвиди какво ще се случи до края. По отношение на смъртта алгоритъмът е бил прав в 78 процента от случаите, а на миграцията - в 73 процента. Според разработчиците му моделът се справя много по-добре от всеки друг алгоритъм.

Проучването обхваща много млада група от хора на възраст между 35 и 65 години. Според изследователите тази възрастова група, в която обикновено има малко смъртни случаи, дава възможност да бъде проверена надеждността на програмата.

Инструментът обаче не е готов да бъде използван от широката общественост, защото все още съдържа предубеждения. "Засега това е изследователски проект, който проучва полето на възможностите. Все още не знаем дали третира всички еднакво".

Предстои също да бъдат изяснени и други аспекти, като например ролята на социалните връзки и въздействието им върху предвидимостта на живота.

Прочети цялата публикация