Путин премълча очевидния провал на руските служби
Когато (руският президент) Владимир Путин най-сетне заговори за най-сериозната терористична атака в Русия от 20 години насам, той премълча очевидния провал на руските държавни органи за сигурност да предотвратят нападението, при което загинаха най-малко 137 души, въпреки ясното предупреждение от страна на САЩ, отправено на 7 март, че е възможна атака срещу концертна зала, пише в. "Вашингтон пост", предаде БТА в прегледа на печата.
Той не спомена и групировката "Ислямска държава", която пое отговорност за петъчното нападение в концертната зала "Крокус сити" и която Путин многократно осъждаше като враг по време на военната намеса на Русия в Сирия, посочва изданието.
Въпреки реториката на Путин, който се опита да отправи намеци за предполагаемо участие на Украйна, анализатори, бивши служители по сигурността от САЩ и членове на руския елит заявиха, че нападението подчертава уязвимостта на военновременния режим на Путин, коментира "Вашингтон пост".
Въпреки че "Ислямска държава" пое отговорност за нападението, Кремъл и неговите пропагандисти го свързаха с Украйна, пише британският в. "Телеграф". Украйна отрече да е свързана с атаката по какъвто и да било начин, а САЩ заявиха, че са предали на Русия разузнавателна информация за плановете за нападение на ислямистката група, отбелязва изданието.
"Телеграф" посочва, че западните анализатори твърдят, че Кремъл иска да отклони от себе си отговорността за нападението, а също и да го използва като инструмент за набиране на хора за войната си в Украйна.
Изданието също така отбелязва, че вчера водещите руски вестници са продължили да се опитват да свържат нападението с Украйна.
Изкореняването на решителни и добре обучени терористични клетки не е лесна задача за службите за сигурност в никоя страна, но има многобройни признаци, че невъзможността да се предотврати нападението в петък се дължи до голяма степен на катастрофален провал от страна на руските власти, пише в. "Гардиън".
Следващите дни ще покажат дали твърденията на Кремъл за украинско участие са просто тактика за отвличане на вниманието или ще бъдат използвани в подкрепа на засилването на военната риторика, коментира изданието.
В много общества след подобна атака биха били повдигнати сериозни политически въпроси, но Путин рядко наказва подчинените си за провали и вероятно ще се стреми да избегне прекомерното обсъждане на провала на разузнаването, отбелязва "Гардиън".
Специалисти по борба с тероризма изразяват опасения, че нападението в Москва може да окуражи "Ислямска държава" в усилията ѝ за нанасяне на удари в Европа, особено във Франция, Белгия, Великобритания и други страни, които през последното десетилетие бяха жертви на подобни атаки, пише в. "Ню Йорк таймс".
Изданието цитира доклад на ООН, в който се казва, че "някои лица от севернокавказки и централноазиатски произход, пътуващи от Афганистан или Украйна към Европа", могат да бъдат използвани от "Ислямска държава" за нападения срещу Запада.
Едно голямо събитие това лято кара много служители от службите за борба с тероризма да бъдат нащрек - Олимпийските игри в Париж биха били особено примамлива цел за терористите, предупреждава "Ню Йорк таймс".
Прочети цялата публикация