Fakti.bg | 18.04.2024 19:58:00 | 45

Астън Вила се класира за полуфиналите на Лигатата на конференциите след драма с дузпи

Астън Вила успя да се класира за полуфиналите на Лигатата на конференциите след драматичен двубой в Лил. Французите спечелиха реванша с 2:1 и общият резултат стана 3:3. Юсуф Язъджъ откри резултата в 15-ата минута, а Бенжамен Андре се разписа в 67-ата минута. Мати Кеш отбеляза гола за гостите в 87-ата минута. Двата отбора не си отбелязаха гол в продълженията и се стигна до дузпи. При тях в герой за гостите се превърна Емилиано Мартинес, който спаси два от ударите от бялата точка.

Домакините започнаха активно и бързо започнаха да създават ситуации пред Емилиано Мартинес. В шестата минута двама играчи на Лил не успяха да засекат топката и защитата на бирмингамци успя да изчисти. Малко по-късно вратарят на гостите трябваше да се справя с удар на Гудмундсон, а веднага след това Джонатан Дейвид стреля над вратата.

Добрата игра на Лил доведе до гол в 15-ата минута. Гудмундсон бе изведен отляво и той отлично намери Язъджъ, който с прецизен удар не остави шансове на Мартинес. След попадението французите продължиха да доминират. Те бяха много близо до второ попадение в 25-ата минута. Тогава след центриране от фал Андре отклони топката с глава и кълбото се удари в лицето на вратаря. Аржентинец направи много важно спасяване, но имаше и късмет.

Второто полувреме започна със страхотна възможност за домакините. След грешка на Тилеманс Харалдсон излезе на прекрасна позиция, но стреля покрай вратата. Астън Вила не успяваше да затрудни особено съперника си, но в 56-ата минута стигна до първата си добра възможност. Макгин намери Кеш в наказателното поле. Той стреля силно, но над вратата.

Лил продължаваше да е по-опасният отбор, въпреки че играеше малко по-предпазливо след почивката. Французите създаваха проблеми на бирмингамци от статични положения и след едно от тях падна втори гол. След ъглов удар капитанът Бенжамен Андре засече топката с глава и направи резултата 2:0, което означаваше преднина в общия резултат.

Тимът на Емери знаеше, че няма избор освен да атакува, но започна да го прави успешно чак десет минути преди края. Гостите стигнаха до две положения едно след друго. В 82-ата минута Шевалие отрази удар на Кеш, като това бе първият изстрел в очертанията на вратата за Вила. Секунди по-късно вратарят на Лил се справи отлично и с удар на резервата Леон Бейли.

Шевалие обаче сбърка фатално три минути преди края на редовното време. Той улови топката след едно центриране, но при падането изпусна коженото кълбо след сблъсък със своя съотборник Бенталеб. Топката стигна до Кеш и той я насочи към опразнената мрежа. Бирмингамци трябваше да се справят с някои нервни моменти в края на редовното време, но нов гол не падна и се стигна до продължения.

Двата отбора започнаха предпазливо продълженията, но от един момент нататакък започнаха да атакуват. Шевалие направи страхотно двойно спасяване в 100-ата минута. Той отрази удар на Бейли, а след това успя да се намеси от много трудна позиция при добавката на Луис. Така той се реваншира за грешката си при гола на Вила. В началото на второто продължение Лил бе близо до гол, но удар на Сантош от дистанция мина встрани от вратата. Вратарят на домакините направи още едно решително спасяване в 120-ата минута след удар на Дуран.

Стигна се до дузпи и при тях главно действащо лице бе Емилиано Мартинес. Вратарят, който донесе световната титла на Аржентина, опита да приложи някои от методите си и психологическите си игри. Той отрази първата дузпа, след което направи знак на публиката да мълчи. Секунди по-късно, докато Оли Уоткинс чакаше да стреля от бялата точка, съдията тръгна към него с изваден жълт картон. Това щеше да означава изгонване на вратаря, тъй като той вече имаше един. Реферът промени решението си, очевидно получил информация от помощниците си, тъй като в този случай Мартинес просто правеше сигнали към трибуните да не се хвърлят предмети.

Леон Бейли също пропусна от бялата точка и малко след това резултатът бе изравнен при 3:3. Ударът на капитана на Лил Бенжамен Андре бе отразен от Мартинес и Вила спечели с 4:3.