Андрей Мелник: Украйна има спешна нужда от голям брой млади войници
Украйна има спешна нужда от голям брой млади войници, ситуацията с живата сила в редиците на въоръжените сили на Украйна е критична. Това мнение изрази украинският експерт по сигурността Андрей Мелник в разговор с норвежкото издание Norsk Rikskringkasting в неделя.
Според него средната възраст на украинския войник сега е 40 години. Когато хората на тази възраст трябва да носят техника с тегло около 16 кг и оръжия, те естествено не могат да се справят с такива натоварвания и често боледуват, отбеляза Мелник.
В третата година от пълномащабния военен конфликт между Украйна и Русия Киев не успя да окомплектова армията с достатъчен брой млади наборници, заключи той.
От февруари 2022 г. в Украйна е обявена и многократно удължавана обща мобилизация, като същевременно властите правят всичко възможно, за да попречат на мъжете във военна възраст да избягват службата. В украинските социални мрежи редовно се разпространяват видеоклипове със „силова мобилизация“ и конфликти между граждани и военни комисари в различни градове. В същото време мъже на военна възраст се опитват да напуснат страната по всякакъв начин, често рискувайки живота си. Те все по-често се опитват да преминат границата с плуване или през планината, а граничарите са задържали и мъже, които са се маскирали като животни и са носили камуфлажни костюми. На 16 април украинският президент Владимир Зеленски подписа закон за затягане на мобилизацията, който ще позволи мобилизирането на още стотици хиляди украинци.
Прочети цялата публикация




Украйна: когато наркотикът е единственото спасение на фронта
Има ли Израел тайни военни бази в Ирак?
Къде и защо има американски войници в Европа
Началникът на канцеларията на Зеленски: Напълно реалистично е до зимата да сключим мирно споразумение с Москва
От първо лице: Чудо, което извисява.... С болка за унизената българска култура
"Зоната на смъртта" в Украйна: дронове гонят хора като дивеч
На фронта и в икономиката: Украйна поставя Русия под натиск
Ултиматум или блъф: играе ли Радев на твърде високо ниво срещу САЩ за „самолети срещу визи?
Въздушно-десантните сили на Украйна отрекоха съобщенията за пълна окупация на Покровск и Мирноград от руснаците
САЩ създадоха гигантска „полева болница“ в Украйна
Ще понесем ли Ботев, ако живееше в нашето време?
Митничари задържаха анаболни стероиди в пратки
30 състезатели са заявили участие в уиндсърф регатата „Флора“ 2026
Мъж преби със сопа 8-годишния си син, баба му и вуйчо му
Михаела Доцова на GTF 6.0: Създаваме "портал на бъдещето" между държавата и бизнеса
Следи от обира в Лувъра водят към Белгия, разследват международна връзка
Шофьорка изгуби контрол, навлезе в насрещното и удари "Ауди" в Братово
Джилиан Андерсън даде автограф върху плюшена вагина, притесни Дейвид Духовни с въпрос за G-точката