Fakti.bg | 12.08.2024 16:46:38 | 74

Нарастващите военни доставки към Армения ескалират напрежението в региона

Армения предприема активни стъпки за намаляване на икономическата и военната си зависимост от Москва чрез сделки с други държави, главно Франция и Индия.

Нарастващите военни доставки към страната подклаждат напрежението със съседен Азербайджан и заплашват сегашното крехко състояние на отношенията между двете страни.

Властите в Баку се опасяват от повишената милитаризация, тъй като реваншистки настроения политически и обществени групи в Армения открито призовават за военно превземане на Карабах и други съседни азербайджански територии.

Според помощник държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джеймс О’Брайън Армения е „почти напълно зависима“ от Русия по отношение на своята икономика и енергетика. Ето защо Съединените щати подкрепят решителните стъпки на премиера Никол Пашинян в усилията му за еманципиране от Москва.Репозиционирането на Армения е показателно относно геополитическите изменения, настъпващи в по-широкия регион, тъй като трите държави от Южен Кавказ се отдалечават все повече от руското влияние.

През юни Франция и Армения подписаха договор за самоходни 155-милиметрови 52-калиброви оръдия "Цезар", чийто обсег с усъвършенствани снаряди надхвърля 50 километра. Двете страни съобщиха, че сделката включва продажбата на 36 гаубици през следващите 15 месеца, което френският министър на отбраната Себастиен Лекорню определи като „нов важен крайъгълен камък“ във френско-арменското военно сътрудничество. Последната сделка дойде след поредица от подобни военни договори между двете страни, след като Франция се съгласи да достави оръжие на Армения през октомври.

В допълнение към бронетранспортьорите Ереван и Париж се споразумяха и за доставката на система за противовъздушна отбрана с малък обсег Mistral и произведени от Thales Group радари GM200, които могат едновременно да откриват и проследяват множество самолети, дронове и дори ракети в рамките на 250 километров радиус. Експерти твърдят, че същите могат да бъдат използвани за нападателни цели.

Индия е другият основен играч, към който Армения прибягва за диверсификация на своите военни доставчици. Доставките на оръжие от Индия за Армения за първи път се засилиха след края на втората карабахска война през ноември 2020 г. Според индийското финансово министерство Армения се явява най-големият вносител на индийски оръжия след последната сделка за придобиване на ракетни системи за многократно изстрелване Пинака и анти-Акаш авиационни системи.

Индийските медии съобщават, че „общият обем оръжия, закупени от Армения е достигнал 600 милиона долара до началото на текущата фискална 2024–25 година. Различни източници съобщават, че от септември 2022 г. Армения е заявила доставки на допълнително военно оборудване от Индия, включително ракетни установки, противотанкови ракети, мобилни радарни системи и усъвършенствани теглени артилерийски системи (ATAGS).

Нивото на милитаризация чрез доставки от различни източници с основание предизвиква тревога в Баку, където официални лица предупреждават за пагубните последици за мира и стабилността в региона. Загрижеността на азербайджанските власти се засилва от факта, че реваншистки настроения в Армения отказват да признаят следвоенните реалности в региона и призовават за военно превземане на Карабах и други азербайджански територии.

И все пак, като се има предвид възможността за подновяване на конфликта, нарастват опасенията в региона, че милитаризацията на Армения чрез сделки с Франция, Индия, Иран и други може да подкопае мирния процес между Баку и Ереван.

Материалът е предоставен от посолството на Азербайджан в София

Прочети цялата публикация