Fakti.bg | 15.08.2024 15:05:56 | 37

Националният отбор на България по волейбол за мъже под 20 години на полуфинал на Балканиадата

Националният ни отбор по волейбол за мъже под 20 години се класира за полуфинал на Балканското първенство във възрастта, което се провежда във Върнячка баня, Сърбия (13-17 август). Селекцията, водена от Мирослав Живков, постигна втора чиста победа в Група В. Днес тя дойде срещу отбора на Албания – 3:0 (25-19, 25-18, 25-16).

Ден по-рано със същия резултат се наложихме и над Молдова. Без поражение в нашия поток е и Турция, но заема втората позиция след нас, след като вчера загуби гейм срещу Албания (3:1). Днес южната ни съседка надделя над Молдова с 3:0. Така България и Турция със сигурност се класират за топ 4, а в четвъртък от 21:00 ч. ще се изправят един срещу друг в спор за първото място в групата.

В другия поток е сигурно, че Северна Македония приключва участието си след две поредни загуби. Сърбия и Гърция ще определят утре в директен спор кой ще завърши на първото място в Група А.

Живков заложи днес на стартов състав: Симеон Николов, Костадин Козелов, Стилиян Делибосов, Кристиян Титрийски, Александър Къндев, Николай Иванов и либеро Константин Чипев.

Къндев донесе първите ни две точки, а след два аса на Симеон Николов преднината ни стана 5:0. Очаквано албанският щаб взе ранно прекъсване. След него те успяха да отбележат две последователни точки. Постепенно албанските волейболисти се доближиха до нас - 10:14. Направихме обаче серия от три поредни точки, последната от която при двойна наша блокада. Така се откъснахме със 7 т. (17:10). Продължихме да играем добре на блокада, но допуснахме и някои грешки на начален удар. Албания върна интригата и стопи до 3 т. (22:19), но не стигна до равенство. Живков пусна в игра Томислав Русев. Имахме шест геймбола, а топка в аут на съперника ни донесе 25-ата точка.

Мони Николов заби за първата ни точка във втория гейм, а с още един негов ас поведохме с 4:1. Продължихме да трупаме аванс и при 9:2 албанският щаб използва таймут. Къндев сбърка на начален удар, докато албанците засилиха играта си на този елемент и стопиха пасива си до 4 т. (11:7). В игра влезе Кристиян Андреев. Изпуснахме концентрация в защита и след ас на Албания те вече бяха на 2 точки от нас (13:11). Къндев се върна на полето и реализира за 15:11. Симеон Николов допусна две грешки, а Жасмин Величков замени Титрийски. Албанците отново ни доближиха на 3 т. Хубава забивка през центъра на Делибосов и негов ас ни донесоха спокойствие при 22:17, а Албания ползва таймаут. Козелов заби на свой ред след кратката пауза, а атака в аут на съперника доведе до геймбол при 24:17. Пропуснахме първата възможност след аут на начален удар на Делибосов, но атака през Жасмин Величков завърши с точка за нас.

Със силно изпълнение на начален удар затруднихме съперника в началото на третата част – 3:1. Величков сбърка на сервис и Албания се доближи на 1 т. при 6:5. До равенство не се стигна, а записахме поредица от 3 точки, което накара албанския селекционер да ползва прекъсване. Нашата атака продължи да е много ефективна и само някои леки грешки ни попречиха преднината да е по-изразителна по-рано. Стигнахме до мачбол след забивка на Иванов, а единичен блок на Делибосов сложи край на срещата след 1 час и 2 минути игра.

Александър Къндев отново бе най-резултатен с 14 точки, а 10 добави Костадин Козелов. С по 8 точки се отчетоха Стилиян Делибосов и Николай Иванов. Тимът ни реализира 9 точки от начален удар, но допусна 23 грешки. Ефективността ни в атака бе изключително висока (70%), а 7 точки дойдоха на блокада.