Fakti.bg | 02.09.2024 14:53:10 | 52

Американски изследователи откриха предполагаемото място за новите руски ядрени ракети

Американски изследователи съобщиха, че са открили предполагаемото място за разполагане на новите руски крилати ракети с атомно задвижване и ядрени бойни глави 9М37 „Буревестник“, които по-рано бяха наречени „неуязвими“ от президента на Русия Владимир Путин, предаде Ройтерс, цитирано от БТА.

Путин заяви, че оръжието, получило идентификация от НАТО SSC-X-9 Skyfall, има почти неограничен обсег и може да превъзмогне противоракетната отбрана на САЩ. Някои западни експерти поставят под съмнение твърденията и стратегическата стойност на „Буревестника“, посочвайки, че не предоставя допълнителни способности на Москва и че има рискове от аварии, които могат да доведат до ядрено замърсяване.

Използвайки изображения от 26 юли на частната сателитна компания „Планет Лабс“, изследователите са идентифицирали строителен обект до склад за атомни бойни глави, познат с две имена – „Вологда-20“ и „Чебсара“. Според тях това е потенциалното бъдещо разположение за новите ракети. Обектът е разположен на около 475 км от Москва.

Декър Евълет, анализатор от Центъра за военноморски анализи, твърди, че е идентифицирал девет строящи се хоризонтални площадки за изстрелване. Те са свързани с път до това, което според Евълет са най-вероятно сгради, където ще се обслужват ракетите, и до съществуващ комплекс от пет бункера, където се складират атомни бойни глави.

Мястото е „за голяма, фиксирана ракетна система и единствената голяма, фиксирана ракетна система, която Русия разработва в момента, е за „Буревестник“, каза Евълет.

Министерството на отбраната на Русия, както и посолството ѝ във Вашингтон, не са отговорили на молбата на Ройтерс за коментар. Държавният департамент на САЩ, ЦРУ и Националният център за въздушно-космическо разузнаване на ВВС на САЩ отказаха коментар.

Ханс Кристенсен от Федерацията на американските учени, който също е проучил изображенията от Вологда по искане на Евълет, каза, че те вероятно показват стартови площадки и други елементи, свързани с „Буревестник“. Но той добави, че не може да направи окончателна оценка, тъй като Москва обикновено не разполага ракетни установки до хранилища за ядрени бойни глави.

Разполагането на „Буревестник“ във Вологда би позволило на руските въоръжени сили да складират атомните ракети в бункерите, което да им позволи бързо изстрелване, твърдят експертите.

Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков каза вчера, че страната му ще направи промени в ядрената си доктрина в отговор на това, което смята за западна ескалация на войната в Украйна.

В доклад от 2020 г. на Националния център за въздушно-космическо разузнаване на ВВС на САЩ се казва, че ако Русия успешно въведе „Буревестника“ в експлоатация, това ще даде на Москва „уникално оръжие с междуконтинентален обсег“.

Същевременно експертите, интервюирани от Ройтерс, се съмняват дали „Буревестник“ ще промени положението за Запада и другите противници на Русия, предвид честите неуспехи в изпитанията на проекта и ограниченията в конструкцията му.

Така според Томас Кънтримен, бивш служител на Държавния департамент на САЩ, проектът „е извънредно глупава оръжейна система, летящ Чернобил, който представлява заплаха повече за Русия, отколкото за други държави“.

НАТО не отговори на въпросите как ще реагира на разполагането на оръжието.

Не се знае особено много за техническите характеристики на „Буревестник“. Експертите смятат, че той ще бъде издигнат от малка ракета с твърдо гориво, за да се вкара въздух в двигател, съдържащ миниатюрен ядрен реактор. Загрят и вероятно радиоактивен въздух ще осигурява тяга.

Путин представи ракетата през март 2018 г., като каза, че тя ще бъде „нисколетяща“, с почти неограничен обсег, непредсказуема траектория на полета и "неуязвима" за настоящите и бъдещи средства за защита.

Експертите, интервюирани от Ройтерс, са скептични спрямо твърденията на Путин.

Разполагането на „Буревестник“ не е забранено от „Нов СТАРТ“, последното американско-руско споразумение, ограничаващо разполагането на стратегически ядрени оръжия, което изтича през февруари 2026 г. То позволява на Вашингтон да поиска провеждането на преговори с Москва за въвеждането на "Буревестник" в него, но говорител на Държавния департамент каза, че засега не е имало искания за подобни преговори.

Един от експертите, цитиран от Ройтерс, каза, че Москва може да използва ракетата като разменна монета, ако преговорите някога бъдат подновени.

Прочети цялата публикация