Fakti.bg | 07.09.2024 02:41:59 | 65

Папата призова за по-добро отношение към работниците в Папуа Нова Гвинея

Папа Франциск призова днес за по-добро отношение към работниците в Папуа Нова Гвинея – държава от около 600 острова в югозападната част на Тихия океан, която се е превърнала във важна цел на международните компании заради залежите си на газ, злато и други ресурси, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА.

В реч към политическите власти в страната, където живеят стотици племена и се говорят над 800 езика, 87-годишният глава на Римокатолическата църква отправи и призив за прекратяване на вълната от етническо насилие, която отне живота на десетки през последните месеци.

Папата каза, че природните богатства на Папуа Нова Гвинея са дадени от Бог за цялата общност.

„Дори ако външни експерти и големи международни компании трябва да участват в използването на тези ресурси, е правилно да се отдаде дължимото на нуждите на местното население при разпределянето на приходите и използването на работници, за да се подобрят условията им на живот“, каза папа Франциск. Той допълни, че природните богатства трябва да бъдат използвани по устойчив начин, който подобрява благосъстоянието на всички, без изключение, чрез международно сътрудничество, взаимно уважение и споразумения, които са в полза на всички страни.

Пристигайки за речта си в конферентния център "АПЕК Хаус" (APEC Haus), построен за Азиатско-Тихоокеанския форум за икономическо сътрудничество през 2018 г., папата бе приветстван с танц от група от Папуа Нова Гвинея, облечени в традиционни костюми с пера и поли с мъниста.

В Папуа Нова Гвинея се намират едни от най-големите известни находища на злато, а страната е също така важен износител на природен газ и нефт. Правителството, ръководено от министър-председателя Джеймс Марапе от 2019 г. насам, се стреми да увеличи ползите за местните общности от проектите, осъществявани от международни конгломерати като „Ексон Мобил“ (Exxon Mobil Corp) и „Нюкрест майнинг“ (Newcrest Mining), отбелязва Ройтерс.

Икономически данни показаха през месец май, че растежът в страната е бил скромен - 2,7 процента през миналата година. Световната банка заяви, че Папуа Нова Гвинея страда от „криза на човешкия капитал“, като почти половината от децата показват забавен растеж.

Папуа Нова Гвинея е дом на стотици племена, което от години е източник на етническо напрежение. Нападения в три села през юли отнеха живота на най-малко 26 души, според информация на ООН.

Папа Франциск каза, че храни особена надежда, че племенното насилие ще спре. Той каза, че се обръща „към чувството за отговорност на всички, за да се спре спиралата на насилие и да се тръгне по пътя, който води до плодотворно сътрудничество“.

Той призова за „окончателно решение“ на въпроса за статута на остров Бугенвил - най-големия остров в архипелага Соломонови острови. В момента Бугенвил е автономен район на Папуа Нова Гвинея, но през 2019 г. островът гласува с огромно мнозинство за независимост. Продължителната политическа безизходица в парламента на Папуа Нова Гвинея обаче забави процеса на ратификация на резултата от вота.

Папуа Нова Гвинея е страна с обширни планини, джунгли и реки. Населението се оценява на между 9 и 17 милиона души. Според оценки на Ватикана в страната живеят около 2,5 милиона католици.

Папа Франциск пристигна в Папуа Нова Гвинея в петък вечерта и ще остане до понеделник. Преди това той посети Индонезия и предстои да се отправи към Източен Тимор и Сингапур преди да се завърне в Рим на 13 септември. Това е най-продължителното му пътуване в чужбина до момента, отбелязва Ройтерс.

Прочети цялата публикация