Президентът на ОАЕ пристига във Вашингтон
Посещението на президента на Обединените арабски емирства (ОАЕ) шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян в Съединените щати, което започва утре, се очаква да издигне до още по-високо равнище отношенията между двете държави с фокус върху икономиката и технологиите, пише емиратският вестник “Нешънъл”, цитиран от БТА.
Американският държавен глава Джо Байдън ще приеме Бин Зайед в Белия дом в понеделник. Двамата ще обсъдят редица теми - от конфликтите в ивицата Газа и Судан до отговорното развитие на изкуствения интелект. Президентът на ОАЕ ще има и отделна среща с вицепрезидента Камала Харис.
Регионалните въпроси са от голямо значение както за Абу Даби, така и за Вашингтон, но визитата ще се съсредоточи върху двустранните отношения и развитието им в следващите десет години, заяви пред журналисти Ануар Гаргаш, който е външнополитически съветник на емиратския президент. По думите му “понякога хората предпочитат да говорят за напреженията в отношенията, но голямата тема е, че това е нашето най-важно стратегическо партньорство, независимо от обстоятелствата.”
Шейх Мохамед се е срещал с Джо Байдън и Камала Харис и е посещавал САЩ няколко пъти, но това е първото му официално посещение като президент и първото посещение на действащ президент на ОАЕ във Вашингтон.
Отношенията между САЩ и ОАЕ вече не са свързани само с “петрол и отбрана”, както беше преди няколко десетилетия, отбелязва Гаргаш. Днес това са “360-градусови отношения”, добавя той и дава за пример присъствието на близо 60 000 американци, които живеят в ОАЕ, двустранната търговия в размер на 50 милиарда долара и изпълнението на 142 полета седмично между двете страни. Инвестициите в технологии, каквато е сделката между “Джи 42” (G42) и “Майкрософт” (Microsoft), показва осезаемия напредък в отношенията, изтъква Гаргаш.
Президентът на ОАЕ ще посети Белия дом на фона на увеличаващо се недоволство заради развитието на ситуацията в ивицата Газа, пише в. “Ал монитор”. Абу Даби нормализира отношенията си с Израел през 2020 г. с подписването на “Авраамовите споразумения”. Отношенията с настоящото израелско правителство обаче се влошиха заради войната в анклава.
Миналата седмица външният министър шейх Абдула бин Зайед Ал Нахаян написа в социалната мрежа “Екс” (X), че “ОАЕ не са готови да оказват подкрепа си и ден след войната в Газа без създаването на палестинска държава.” Публикацията, която беше прегледана над 1,8 милиона пъти, беше твърдо изявление, предназначено да достигне до по-широка аудитория, с по-голямо въздействие от официално изявление, казва за “Ал монитор” пенсионираният професор по политически науки Абдулхалек Абдула. “Мисля, че това е израз на раздразнение както от израелците, така и от американците. Те говорят твърде много, но не изпълняват казаното,” добавя той.
Според Афшин Молави от Института за външна политика в университета “Джонс Хопкинс” последните изявления на шейх Абдула не показват промяна в мисленето. “ОАЕ вероятно не искат да са в позицията да са ангажирани в реконструкция след края на конфликта, ако не съществува жизнена, международно призната палестинска държава,” смята експертът. “Ако такава държава не съществува, възможността за бъдещи конфликти остава, независимо от степента на възстановяване,” допълва Молави.
Предвид различни поводи за напрежение между САЩ и ОАЕ по време на настоящата американска администрация, решението на президента Джо Байдън да приеме Мохамед бин Зайед в Овалния кабинет е сигнал за желанието му да засили партньорството и да затвърди областите на сътрудничество и взаимноизгодни отношения, пише Саймън Хендерсън от Вашингтонския институт за близкоизточна политика в навечерието на посещението.
Състоящата се от седем емирства федерална държава се превърна в световен играч през последните години, благодарение на огромното си петролно богатство и лидерския стил на шейх Мохамед, изтъква авторът. Това е забележително, като се има предвид, че страната придоби независимост преди само пет десетилетия и има население от едва десет милиона души, от които около 90 процента са работници от чужбина.
Въпросите, които Вашингтон ще постави са лесно предвидими, отбелязва Хендерсън. Администрацията иска Абу Даби да потвърди изявленията си за технологично отделяне от Китай, да даде повече уверения, че защитава американското ноу-хау в областта на отбраната и да подкрепи плановете за Газа след края на конфликта.
Съединените щати са все по-обезпокоени, че ОАЕ и други държави от Близкия изток се превръщат в проводник на модерни американски технологии в сферата на изкуствения интелект за Китай, като опасенията са, че Пекин би могъл да ги използва за военни цели.
Миналата година американската администрация наложи ограничения за износа на чипове с изкуствен интелект, за да намали възможностите Китай да се сдобие с тях. Инвестицията на “Майкрософт” в размер на 1,5 милиарда долара в базираната в ОАЕ компания “Джи42”, обявена през април, засили опасенията сред част от членовете на американския Конгрес, че този контрол не е достатъчен.
Бин Зайед от своя страна вероятно ще търси по-дълбоки гаранции за регионалната сигурност на емирствата, както и продължаване на натиска върху Израел за недопускане на цивилни жертви в Газа и за осигуряване на хуманитарна помощ, смята Хендерсън.
Прочети цялата публикация




Военният конфликт между САЩ, Израел и Иран разклаща Световното първенство по футбол
Съветът за мир на Тръмп е факт! САЩ ще дадат на ООН пари, за да заздравят организацията (СНИМКИ)
Тръмп: Съветът за мир не очаква голяма помощ от ООН, можем да си сътрудничим при определени ситуации
Тръмп се готви за среща с Ким Чен-ун, Пхенян изстреля балистична ракета към Японско море
Тръмп грубо подцени Иран, предизвика ценови шок
Американската база Рамщайн в Германия: Какво се знае за нея
Путин - големият победител от войната в Иран?
Партиите в Тайван се споразумяха да позволят подписване на оръжейни сделки със САЩ
Те не знаят какво по дяволите ги е ударило, каза Тръмп. Иран: Очаквайте 200 долара за барел
Тръмп за цените на петрола: Ще паднат. Война е, случва се. Очаквах по-лошо
Кога липсата на сън става здравословен проблем
Приключи протестът на пътя Враца – Монтана! Движението е възстановено!
На Харг непрекъснато се товарели танкери, САЩ пращат морски пехотинци в Ормузкия проток
Гуардиола: Ако не победим Уест Хем, всичко приключва
Времето се преобръща: Студ обхваща България през новата седмица
Дронове, ракети и стрес – какво е да си пилот в авиокомпания по време на война
Сабаленка изригна: Писна ми да губя големи финали
Покачване в цените на пшеницата и на царевицата на световните борси