Fakti.bg | 26.09.2024 19:02:08 | 30

Китайска ядрена подводница потъна в река Яндзъ? Пекин запазва мълчание

Най-новата атакуваща ядрена подводница на Китай е потънала през пролетта, което е създало сериозни проблеми за една от приоритетните оръжейни програми на страната, пише The Wall Steet Journal (WSJ), като цитира американски служители.

Подводницата е построена от China State Shipbuilding Corp., държавна компания, и е била до кея на река Яндзъ до края на май. Корабът от клас Zhou, който потъна, е първият от нов клас китайски ядрени подводници, проектирани да бъдат по-маневрени.

Подводницата е била спасена, но вероятно ще отнеме много месеци, преди да може да бъде пусната в морето.

Американските служители не са открили никакви признаци, че китайски служители са взели проби от водата или близката среда за радиация. Възможно е китайски персонал да е бил убит или ранен, когато подводницата е потънала, но американски служители казват, че не знаят дали е имало жертви.

САЩ не знаят със сигурност дали подводницата е превозвала ядрено гориво по времето, когато е потънала, но експерти извън правителството на САЩ казаха, че това е вероятно.

"Потъването на нова ядрена подводница, произведена в нов завод, ще забави плановете на Китай да разшири своя флот от ядрени подводници", каза Брент Садлър, старши научен сътрудник в мозъчния тръст във Вашингтон Heritage Foundation и пенсиониран военноморски флот на САЩ офицер от атомна подводница. Това е важно."

Първата публична индикация, че нещо не е наред в корабостроителницата близо до Ухан, дойде през лятото, когато Томас Шугарт, бивш офицер от подводницата на САЩ и помощник старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, отбеляза в социалните мрежи необичайна активност на мястото, заснета и от търговски сателитни изображения.

Шугарт предположи, че може да е имало инцидент, включващ нов тип подводница, но по това време не се знаеше, че тя е с ядрена енергия.

"Можете ли да си представите американска ядрена подводница да потъва в Сан Диего и правителството да я премълчава и да не казва на никого за това?, каза Шугарт в интервю тази седмица за WSJ.

Говорител на китайското посолство не е отговори веднага на искане за коментар. Нито армия, нито местните власти са потвърдили за случая.

Инцидентът, който китайските власти са се опитали да прикриват досега, се е случи в корабостроителница близо до Ухан в края на май или началото на юни.

Това се е случило в момент, когато Китай работи усилено за разширяване на флота си, включително от атомни подводници.

Пентагонът определя Китай като свое основно дългосрочно предизвикателство. Американски служители твърдят, че Пекин използва политически и военен натиск, за да се опита да принуди Тайван, отделно управляван остров, който Пекин твърди, че е част от територията му.

Китай твърди, че целта му при изграждането на армия от световна класа е защитава задграничните си интереси.

Подводните технологии отдавна са област с предимство на САЩ, но Китай настоява усилено да намали разликата.

Китай се стреми да разнообрази производството на ядрени подводници. Производството е съсредоточено в североизточния град Хулудао, но Китай сега се насочва към производството на ядрени атакуващи подводници в корабостроителницата Учан близо до Ухан.

Пекин разполага с 48 дизелови атакуващи подводници и шест ядрени атакуващи подводници в края на 2022 г., според доклад на Пентагона, издаден миналата година за военната мощ на Китай,

Изданието припомня, че САЩ също претърпяха подобни скъпи неуспехи. През 1969 г. USS Guitarro с ядрен двигател потъна след поредица от грешки на строителни работници. Той беше официално пуснат в експлоатация едва 32 месеца по-късно.

Прочети цялата публикация