Американски професор: САЩ все повече заприличват на Русия
Шефовете на големите технологични компании в САЩ изглеждаха досега като супербогати крале в дигитални империи. Например шефът на МЕТА Марк Зукърбърг. Милиарди потребители по света използват неговите мрежи, а в САЩ той дори може до голяма степен сам да определя правилата за своите платформи.
Зукърбърг се бранеше от нападките на Доналд Тръмп преди първия му мандат, а в замяна Тръмп го заплашваше със затвор. Преди втория мандат обаче нещата са съвсем различни: сега Зукърбърг явно вече е решил да следва линията на завръщащия се Тръмп, посочва германската обществена медия АРД.
Това не е цензура!
"Искам да засегна нещо важно - свободата на словото във Фейсбук и Инстаграм", каза Зукърбърг миналата седмица във видето, с което обяви премахването на т.нар. фактчекъри във Фейсбук и Инстаграм. За съобщението си той беше подбрал думи, които вероятно са се харесали на Тръмп и близкия му съветник Мъск.
Така например той говори за "традиционните медии", които цензурирали съдържания. Което не е вярно. В платформите съдържанието, което нарушава правилата, се изтрива. Това не е цензура, а модериране. Но сега в МЕТА то ще бъде значително разхлабено. Според заявеното от Зукърбърг той искал да възстанови свободата на словото в своите мрежи.
"Повече хора ще бъдат ощетени"
В бъдеще в Инстаграм или Фейсбук ще може да се казва много повече. Например вече няма да е престъпление да се говори за жените като за битови предмети, посочва АРД.
В тази връзка изданието цитира журналиста Кейси Нютън, който казва в един подкаст следното: "Аз съм гей. Вече можете да ме наричате сбъркан." Ще рече, че насилието се завръща във Фейсбук. "Една от последиците е, че повече хора ще бъдат наранени", допълва Нютън, цитиран от АРД.
Сега освен, че МЕТА премахва в САЩ екипите за проверка на фактите, концертът слага също така край и на програми, които насърчават жените, чернокожите или латиноамериканците в компанията.
Каква е причината?
Защо Зукърбърг направи тази крачка няколко дни преди встъпването в длъжност на Тръмп? Има две основни теории, които се обсъждат в медиите. Едната: той казва това, което бъдещото правителство иска да чуе - от опортюнизъм. Защото бизнесът и парите не искат да се конфронтират с правителството. Другата теория е, че Зукърбърг е взел завоя към MAGA ("Make America Great Again"). В тази връзка АРД цитира технологичния колумнист на "Ню Йорк Таймс" Кевин Руз да казва, че приятели, които познавали шефа на МЕТА, са му казвали, че през последните години той бил станал консерватор.
Онлайн изданието Netzpolitik също отбелязва, че във Фейсбук, Инстаграм и Threads проверките на фактите от независими трети страни скоро ще останат в миналото. Същото се отнася и за усилията за превенция на речта на омразата. Това решение на Зукърбърг представлява радикален обрат, коментира германското издание.
Шефът на Амазон - дарител на Тръмп
Зукърбърг ще присъства и на встъпването в длъжност на Тръмп. Но той далеч не е единственият технологичен милиардер, който иска да бъде близо до новия президент.
Основателят на Амазон и член на Управителния съвет Джеф Безос също ще бъде във Вашингтон следващата седмица. Подобно на Зукърбърг, той е дарил един милион долара за "фонда за инаугурацията" на Тръмп. Парите ще отидат за финансиране на галавечери и приеми около встъпването в длъжност. Впрочем, Амазон вече премахна от фирмения си уебсайт всички препратки към темата "Многообразие" по отношение на работниците.
Шефът на Гугъл също дарява
Главният изпълнителен директор на Гугъл Сундар Пичай също се присъедини към общата тенденция. Неговата компания дари един милион на Тръмп за встъпването му в длъжност. Много други компании също правят това, без да става ясно поради каква причина.
От години обаче във Вашингтон се засилват критиките срещу разрастването на технологичните компании, които стават все по-властни. Гугъл например е държан под око от властите - тук съществува дори заплаха компанията да бъде разбита.
И Майкрософт припява в общия хор
Компанията Майкрософт също е направила дарение. Това, което е особено важно за нея, но също така и за други технологични концерни, е регулирането на изкуствения интелект. Майкрософт работи в тясно сътрудничество със създателите на ChatGPT от OpenAI. За компанията е особено важно законите за изкуствения интелект да не ограничават прекалено много бизнеса, обяснява АРД.
В тази връзка Скот Галоуей, професор в Нюйоркския университет и водещ на известни бизнес подкастове, казва: "Новоизбраният президент заплашва да преследва и регулира тези, които не му правят дарение. С всеки изминал ден ние все повече заприличваме на Русия".
Автор: Нилс Дампц (ARD)
Прочети цялата публикация