"Преврат": Тимъти Снайдър за развихрилия се Мъск
Когато американският президент Доналд Тръмп встъпи в длъжност, най-богатият човек на планетата Илон Мъск беше назначен за “специален държавен служител”. Начело на новооснованата Комисия за правителствена ефективност (Department of Government Efficiency - DOGE), той би трябвало да идентифицира къде американското правителство харчи твърде много и къде може да се спестява.
От самото начало тази конфигурация беше подложена на критики, посочва по темата обществената АРД. На първо място, защото “специалният държавен служител” не бива да има думата за разпределение на финанси, които могат да засягат личните му интереси. Компанията на Мъск SpaceX получава финансиране от правителството на САЩ, а “Тесла” е в голяма степен зависима от решенията на регулаторите в страната. Срещу автомобилната компания се водят и разследвания от държавната агенция за безопасност по пътищата.
Мъск наблюдава сам себе си
Според Белия дом задачата да се избягва конфликт на интереси е поета от един единствен човек - Илон Мъск. Това значи, че той ще наблюдава и себе си, потвърди говорителката на Тръмп Карълайн Лийвит. По думите ѝ той се придържа към всички закони. Според бившия професор от университета в Мериленд Доналд Кетл обаче най-малкото “това е необичайно”, го цитира АРД. За "Блумбърг" той е заявил, че не знае за друг подобен случай, в който някой трябва да решава дали самият той е в конфликт на интереси.
Срещу комисията на Мъск вече бяха заведени съдебни искове. Причината: на служителите ѝ беше предоставен достъп до централната система за плащания на финансовото министерство на САЩ. В сигнала на синдикатите се казва, че това е незаконно, тъй като нарушава регулациите за защита на личните данни. В съда беше постигнат компромис - засега само двама от подчинените на Мъск имат достъп до системата. Те ще могат да виждат плащанията, но не и да ги променят, разяснява АРД.
"Разчистване" на държавните служители
Тази система контролира плащанията за всички държавни служители, както и за пенсионираните такива. Изглежда Мъск и подчинените му са решили да разчистят американската администрация, след като вече имат достъп да данните за възнагражденията на служителите. Преди няколко дни хиляди от тях получиха предложение да напуснат доброволно срещу компенсация - пълната им заплата до септември. Днес (6 февруари) изтича крайният срок, даден им от екипа на Мъск да решат дали ще се възползват от офертата.
Докато много държавни служители се притесняват, че това ще уязви САЩ - предложението е отправено и до голям брой служители на агенциите за национална сигурност, други са твърдо решени да не се "предават”. В социалните мрежи тръгна кампания, в която държавни служители се мотивират един друг да не приемат предложението на Мъск.
През последните дни служители, свързани с DOGE, са посетили офисите на Центровете за контрол и превенция на заболяванията и Центровете за медицинска помощ, съобщи "Вашингтон пост", позовавайки се на петима източници, пожелали анонимност. Служителите на DOGE също така са поискали достъп до системите за плащане и сключване на договори в Министерството на здравеопазването и човешките ресурси, които контролират стотици милиарди долари годишни плащания към доставчиците на здравни услуги, и изглежда, че са получили достъп до поне някои от тези системи, казват източниците на вестника.
Стотици профсъюзни активисти се събраха пред централата на Министерството на труда, където Мъск и подчинените му също започват да се месят в сряда следобед. Министерството управлява огромно количество чувствителни данни, свързани с молби за обезщетение за безработица, здравноосигурителни планове, застраховки за инвалидност, разследвания за безопасността на работното място, измами със заплати и детски труд. В сряда не беше ясно до кои части от Министерството на труда и неговите данни служителите на DOGE искат да получат достъп. Протестиращите срещу тези действия държаха плакати с надпис "Долу ръцете от данните на работниците" и скандираха "Илон Мъск трябва да си ходи".
Отвличане на вниманието или мълчалив преврат
"Това е грубо завземане на властта в съответствие с това, което съветниците на Тръмп са го убедили да направи, а именно да наводни пространството с възможно най-много противоконституционни дейности с надеждата, че ще им се размине с някои или всички", казва пред "Вашингтон пост” Тай Коб, който е работил като адвокат в Белия дом по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп, но сега го критикува.
Журналистът от "Ню Йорк Таймс” Езра Клайн припомня, че тази стратегия беше изказана от политическия съветник на Тръмп Стив Банън. През 2019 той говори за "наводняване на пространството” с възможно най-много неща, които да отвлекат вниманието от "другата работа”. Ако твърде много неща се случват едновременно, качествена опозиция няма как да се сформира, поне не и бързо, пише Клайн.
В третото десетилетие на XXI век властта е повече цифрова, отколкото физическа, пише историкът Тимъти Снайдър. Затова и дейностите на Мъск и комисията му DOGE не са нищо друго, освен преврат, смята Снайдър. Мъск не е избиран от американските граждани за никаква държавна позиция и няма длъжност, която да му дава право да върши онова, което върши в момента или да получава достъп до чувствителните данни на милиони американци. Всичко това е незаконно, коментира историкът и автор. "Това е преврат и от гледна точка на преследваната цел: отмяна на демократичните практики и нарушаване на човешките права”, пише Снайдър.
Прочети цялата публикация