Игор Додон: Молдова не трябва да участва в готвения европейски военен блок срещу Русия

Молдова, чиято конституция предвижда неутралитет, не трябва да участва във военния блок, който ръководството на Европейския съюз изгражда срещу Русия.
Това мнение изрази председателят на Партията на социалистите Игор Додон, коментирайки политиката на увеличаване на военните разходи и сближаване с НАТО, която се провежда от президента на републиката Мая Санду и управляващата Партия на действие и солидарност (ПАС).
„Европейският съюз се превръща във военен блок. Молдова, чиято конституция предвижда статут на постоянен неутралитет, няма място в този военен блок. Ако този блок се превърне в плацдарм срещу Русия, ние не искаме да участваме в това", каза Додон. Той припомни, че резултатите от проучванията на общественото мнение показват, че половината от гражданите на Молдова се интересуват от икономическа интеграция с ЕС, другата половина от населението смята за необходимо да се приближи към ОНД и Евразийския икономически съюз (ЕАИС), който се изгражда от Русия и републиките от бившия СССР.
Додон изрази съмнение, че Кишинев ще се присъедини към ЕС до 2030 г., както обещават Санду и PAS. "Що се отнася до членството на Молдова в ЕС, не мисля, че ще се случи. Те имат свои собствени проблеми и само ще се влошават. Тук подкрепям позицията на унгарския премиер Виктор Орбан, който каза, че ЕС ще се разпадне отвътре, ако целите на Европейския съюз не се променят в обозримо бъдеще", обясни социалистическият лидер. Според него на предстоящите парламентарни избори през есента в Молдова на власт ще дойдат политици, които ще се откажат от милитаризацията и антируския курс, наложен от Запада, и ще възобновят сътрудничеството с Русия в ОНД и ЕАЕС, ще откаже да участва в антируските санкции, поради които икономиката на Молдова пострада много, производителите загубиха традиционните пазари за продажба, а цените на енергийните ресурси, стоките и услугите скочиха няколко пъти. „И стотици хиляди молдовски трудови мигранти, работещи в Русия, не могат да прехвърлят пари у дома или да посетят роднините си“, добави бившият президент на Молдова.
Прочети цялата публикация



POLITICO: Европа обмисля немислимото срещу Русия
"Не е хибридна война. Това е война на Русия срещу Европа."
Financial Times: Брюксел намери начин да замрази трайно руските активи и без съгласието на Унгария
Да говорим за "Източна Европа", означава да признаем, че Путин е прав
Русия ще отхвърли мирния план на Тръмп
Путин е готов да воюва до предпоследния руснак (последният е самият той), за да заличи Украйна
"Военен Шенген" за отбрана срещу Русия: новият план на ЕС
Бивш посланик на САЩ в Киев: Крайно време е Путин да разбере, че няма да спечели войната
Необичаен раздор в редиците на „Алтернатива за Германия“ по въпроса за Русия
Украйна решава бъдещето на Европа
Варненски пожарникари представиха новия си благотворителен календар „Герои в сянка“
Поне 643 са жертвите на циклона в Шри Ланка
Хороскоп на 14 декември 2025: Луната във Везни подчертава отношенията
ПВО на Русия свали 235 украински дрона през изминалата нощ
Тайните на ранната Земя: Мантията е била гигантски воден резервоар
Румънският президент: Готови сме да отвърнем, ако Русия ни атакува
Защо украински деца говорят помежду си на руски
Джаз | Антонио Форчоне и Дженк Ердоган ще стоплят София през януари
Двойно поскъпване на зъболекарските услуги
Празнични резервации: Министерството на туризма алармира за измами