Fakti.bg | 24.04.2025 08:59:12 | 15

Русия и Китай ще строят ядрен реактор на Луната


Предварителните планове за ръководената от Китай и Русия Международна лунна изследователска станция (МЛИС) включват изграждането на ядрен реактор на повърхността на Луната, според презентация на китайски космически служител, пише БТА, позовавайки се на Ройтерс.

Презентацията на Пей Чжаоюй, главен инженер на китайската мисия "Чанъе-8" през 2028 г., показва, че енергийното снабдяване на базата може да зависи и от мащабни слънчеви панели, които ще бъдат изградени на лунната повърхност.

Мисията "Чанъе-8" има за цел да положи основите за изграждането на постоянна лунна база с човешко присъствие.

BREAKING: China has confirmed plans to build a nuclear power plant on the Moon to supply energy for the research station it’s envisioning in partnership with Russia. pic.twitter.com/TuMpXTcrkb

— The General (@GeneralMCNews) April 24, 2025

Китай се стреми да се превърне във водеща космическа сила и да изпрати тайконавти (китайски астронавти) на Луната до 2030 г.

Графикът на Китай за изграждане на аванпост на южния полюс на естествения спътник на Земята съвпада с по-амбициозната и усъвършенствана програма "Артемис" ("Артемида") на НАСА, която има за цел да върне американски астронавти на лунната повърхност през декември 2025 г.

У Вейжен от Китайската инженерна академия и главен конструктор на китайския проект за изследване на Луната каза миналата година, че "базовият модел" на МЛИС, ядро на който ще стане южният полюс на Луната, ще бъде изграден до 2035 г.

Изстрелването на лунната сонда "Чанъе" е част от фазата на изграждане на този "базов модел", описан от У Вейжен.

В бъдеще Китай ще създаде "Проект 555", като покани 50 държави, 500 международни научноизследователски институции и 5000 чуждестранни специалисти да се присъединят към Международната лунна изследователска станция.

По-рано учени от Китай предложиха да се изгради масив от радиотелескопи на обратната страна на Луната. В края на миналата година страната се зае със създаването на луноход за превоз на тайконавти.

Прочети цялата публикация