Сделката между САЩ и Украйна ще има негативно въздействие върху Русия в дългосрочен план

Споразумението между Киев и Вашингтон за минералите ще има негативни последици за Москва в дългосрочен план, тъй като Украйна попада изцяло под влиянието на САЩ. Това мнение изрази в разговор с ТАСС Сергей Ознобищев, ръководител на сектора за военно-политически анализи и изследователски проекти в Научноизследователския институт за световна икономика и международни отношения „Примаков“ към Руската академия на науките.
Според него, едно от основните негативни последици от споразумението е, че Украйна сега „попада в ръцете на Съединените щати, които все повече ще се установяват там“. „Самият факт на легалното присъствие на Вашингтон до нас създава потенциални проблеми за нас“, отбеляза събеседникът на агенцията.
„В Америка политическият цикъл е кратък и не знаем кой ще дойде след президента Доналд Тръмп. А влиянието на Съединените щати в Украйна или върху Украйна чрез подобни споразумения става дългосрочно и може да се разпространи от икономиката към военната сфера в бъдеще“, обясни той.
По този начин Ознобищев отбеляза, че администрацията във Вашингтон в момента проявява сдържаност във военното сътрудничество с Украйна. „Това може да не винаги е така“, предупреди експертът. - Следователно, много зависи от думите и делата, както и от реалността на бъдещо мирно споразумение за Украйна.“
Той подчерта, че дори ако сделката за изкопаемите горива ситуационно допринесе за уреждане на конфликта в Украйна и диалогът, който е започнал между Русия и Съединените щати, може да осигури поне невраждебни отношения между страните, всичко може да се промени с края на президентството на Тръмп. В същото време, американо-украинското споразумение във всеки случай ще остане инструмент в ръцете на Вашингтон, който той може да използва за антируски цели.
Първият вицепремиер, министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко във Facebook (забранен в Русия, принадлежи на корпорацията Meta, призната за екстремистка в Руската федерация) потвърди подписването на споразумение със САЩ за минералните ресурси. Според документа, Украйна ще внася 50% от всички приходи от нови ренти и нови лицензи за добив на минерали в нови райони в двустранния инвестиционен фонд. Съединените щати и Украйна ще имат равни гласове при управлението на фонда. Споразумението не предвижда преки дългови задължения на Украйна към Съединените щати.
Прочети цялата публикация