Fakti.bg | 04.05.2025 19:17:13 | 25

Джордже Симион печели най-много гласове на президентските избори в Румъния


Лидерът на националистическия Алианс за обединение на румънците, Джордже Симион, спечели 30% от гласовете на първия тур на президентските избори в Румъния.

Вторият резултат беше показан от общия кандидат на управляващата коалиция, състояща се от Социалдемократическата партия, Националлибералната партия и Демократичния съюз на унгарците в Румъния, Крин Антонеску, и независимия кандидат, кметът на столицата, Никушор Дан, които получиха по 23% от гласовете.

Тези данни от екзит половете бяха съобщени веднага след затварянето на избирателните секции в 21:00 часа от Групата за социални и поведенчески изследвания „Авангард“.

Според друг екзитпол, проведен от Центъра за градска и регионална социология (CURS), Симион е получил 33,1% от гласовете, Антонеску - 22,9%, а Дан - 20,9%.

Избирателната активност беше 53,18% от регистрираните кандидати.

Прочети цялата публикация