Съседните на Германия страни я разкритикуваха заради засилването на контрола по границите

Новият германски министър на вътрешните работи Александър Добринт обяви затягане на граничния контрол, като мярката породи критики от страна на опозицията и няколко съседни държави, съобщи австрийската агенция АПА, предава БТА.
Според информация от германската полиция, засилените мерки вече действат в провинциите Бавария, Саксония, Долна Саксония и Северен Рейн-Вестфалия, където са изпратени допълнителни служители на граничните пунктове. Провинциите Райнланд-Пфалц и Саар се очаква скоро да започнат проверки.
Само няколко часа след като встъпи в длъжност, Добринт обяви, че в бъдеще търсещите убежище ще могат да бъдат връщани още на границата - с изключение на бременни жени, деца и други уязвими групи.
Мерките бяха остро критикувани от Полша и Швейцария.
„От гледна точка на Швейцария системното връщане на мигранти на границата нарушава правото“, заяви швейцарското министерство на правосъдието в платформата X. Министърът на правосъдието Беат Янс предложи среща на министерско ниво, но не уточни как ще действа Швейцария спрямо отхвърлените кандидати за убежище.
Полският премиер Доналд Туск също изрази остро недоволство при визитата на новия канцлер Фридрих Мерц във Варшава: „Германия може да приема когото пожелае. Полша ще приема само онези, които реши“, заяви Туск, като предупреди да не се създава впечатление, че Германия „прехвърля“ мигранти към Полша.
Австрия запази умерен тон. Министърът на вътрешните работи Герхард Карнер подчерта, че страната няма да толерира незаконно връщане на хора, но приветства усилията на Германия в борбата срещу контрабандата и нелегалната миграция. Министърът на външните работи Беате Майнъл-Райсингер също заяви, че очаква Германия да спазва европейското право.
От Европейската комисия реагираха предпазливо. Еврокомисарят по миграцията Магнус Брунер коментира, че въпросът ще бъде разгледан внимателно и разговорите с Берлин продължават почти ежедневно.
Въпросът за законността на връщанията остава спорен. Според някои експерти, действащото законодателство на ЕС не позволява подобни действия, особено когато контролът се осъществява не директно на границата, а малко зад нея.
Германският полицейски съюз обаче твърди, че ситуацията е ясна. Заместник-председателят на съюза Хайко Тегац подчерта, че Германия има споразумения с всички съседни страни и че влизането на дадено лице се счита за факт едва след приключване на граничната проверка, независимо къде се намира контролният пункт.
Вътрешнополитическите реакции в Германия също са противоречиви. Лидерът на "Зелените" Франциска Брантнер разкритикува липсата на координация със съседните държави и подчерта нуждата от европейска солидарност. В същото време, представителят на Християндемократическия съюз Александър Тром защити новите правила като „първа стъпка в миграционния обрат“.
Лидерът на Християнсоциалния съюз и премиер на Бавария Маркус Зьодер определи мерките като начало на „обрат в политиката за убежище“: „В Германия отново се прилага старата практика, както преди 2015 г.“, заяви той в X.
Прочети цялата публикация