Война за енергия! Съединените щати искат да върнат руския газ в Европа

Длъжностни лица от Вашингтон и Москва са провели разговори за помощта на САЩ за възобновяване на продажбите на руски газ за Европа, съобщиха пред "Ройтерс" осем източника, запознати с разговорите.
Европа рязко намали вноса на руски газ след инвазията в Украйна през 2022 г. Източници, близки до двустранните разговори, заявиха, че възстановяването на ролята на Москва на газовия пазар на Европейския съюз би могло да помогне за затвърждаване на мирното споразумение с руския президент Владимир Путин.
Докато голяма част от Европа търси алтернативни доставки, някои купувачи на руски газ са останали, а представители на индустрията смятат, че може да има повече клиенти за руски газ, след като бъде постигнато мирно споразумение, съобщава Ройтерс.
Що се отнася до Русия, нищо не е ударило по-силно нейната икономика от загубата на по-голямата част от европейския пазар на газ преди три години, посочва изданието. Сега той задоволява 19% от търсенето на Европа, в сравнение с 40%, предимно от втечнен природен газ и газ от тръбопроводи, идващ през Турция по тръбопровода "Турски поток".
"Газпром" би обмислил продажбата на газ на Европа, ако нов собственик поеме контрола над газовата мрежа между Русия и Европа, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред френското списание Le Point през април.
По маршрута, пресичащ Балтийско море, "Газпром" контролира двата двойни тръбопровода "Северен поток 1" и "2", подкрепени от европейски фирми, които имат дялове.
Москва е готова да търгува със своя газ и знае, че някои европейски страни все още искат да го купуват, каза Песков в интервю за Le Point. "Има продавач на газ, има потенциални купувачи", каза Песков пред репортери през април.
Страните, които все още купуват, включват Унгария и Словакия, които получават газ по тръбопровода "Турски поток". Белгия, Франция, Холандия и Испания получават втечнен природен газ (LNG) от руската "Новатек" по дългосрочни договори.
Относно начина, по който американците биха могли да се включат, петима източници твърдят, че в разговорите до момента са обсъждани американски инвеститори, които да поемат дялове в газопровода "Северен поток", свързващ Русия и Германия, или в газопровода, пресичащ Украйна, или в самия "Газпром".
Американски фирми биха могли да служат и като купувачи, закупувайки газ от "Газпром" и доставяйки го до Европа, включително до Германия, съобщиха източниците. Двама от източниците заявиха, че в дипломатическите разговори с участието на потенциални американски инвеститори е разгледана и идеята американски купувач да взема руски газ и след това да го изнася за Европа като начин за облекчаване на европейската политическа опозиция срещу възобновяването на доставките.
Прочети цялата публикация