
Летище с потенциал: Нови хоризонти пред Стара Загора

Старото летище край Стара Загора има потенциал да се превърне в индустриална зона с въздушна инфраструктура, което би привлякло инвеститори и производства, свързани с въздушен карго транспорт. Това заяви Тодор Иванджиков, авиационен експерт и председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ), в предаването „60 минути повече бизнес“. Иванджиков ще бъде сред участниците в първия по рода си дискусионен форум, посветен на бъдещето на летището, който ще се проведе този следобед в Стара Загора.
Авиационният експерт лансира идеята за създаване на център за тестване и развитие на дронове край Стара Загора, далеч от сгради и натоварени пътища, с цел минимизиране на риска и осигуряване на безопасни тестови условия. Той разкри, че вече е разговарял с местни ентусиасти, които имат интерес да създадат отново учебен авиационен център в Стара Загора – с възможности за подготовка на авиационни кадри.
"Доста летища в България бяха изоставени, неподдържани и загубиха статут. Все повече ще се връщаме към тези летища, защото от една страна ще се наложат самолети с по-малко места - на водород или електрически, които ще допринесат за зелената вълна в Европа".
Летящите коли вече са реалност, а първите такива превозни средства се очакват в САЩ, Дубай и ОАЕ още в рамките на година. В Европа напредъкът е по-бавен поради бюрократични и регулаторни изисквания, но според Иванджиков около 2030 г. летящите коли и малките въздушни превозни средства могат да станат част от градската мобилност у нас. Това ще позволи използването на съществуващи летища за нов тип въздушен транспорт, с капацитет 4 до 12 места.
В контекста на нарастващи глобални конфликти летищната инфраструктура става все по-необходима. По думите му, малката авиация в България е "забравена" и е крайно време да се възстанови. Той отбеляза, че вече има проявен интерес от компании, занимаващи се с дрон технологии, които проучват възможността да преместят производството си в страната. Според него, ако държавата осигури подходящи условия – логистична, данъчна и административна подкрепа – има реален шанс да бъде привлечен бизнес, който да донесе значителни приходи за държавата, "освен едни индустриални зони, които да чакат някой да дойде и да инвестира в нещо".
Пазарът на въздушни превози у нас се развива добре през последните години. Авиационният сектор напредва въпреки липсата на активна държавна подкрепа. Тодор Иванджиков изрази мнение, че при наличие на такава подкрепа, България би могла да се утвърди като добър авиационен хъб в Европа, подобно на Ирландия.