Fakti.bg | 20.05.2025 11:59:02 | 24

Най-големият айсберг на света се разпада на хиляди ледени парчета


Нов сателитен кадър, публикуван от НАСА, показва как най-големият айсберг в света — A23a — започва бавно, но сигурно да се разпада на хиляди по-малки фрагменти. Гигантският ледник, с площ от приблизително 3 100 кв. км (сравним с площта на остров Лонг Айлънд), в момента е заседнал в близост до остров Южна Джорджия в Южния Атлантически океан — регион, известен с богатата си фауна и научни бази, но без постоянно човешко население.

A23a се отделя от ледения шелф Филхнер-Роне още през 1986 г., но остава неподвижен десетилетия наред, закотвен за морското дъно. Едва през януари 2023 г. айсбергът започва да се движи свободно, носен от теченията, и през юни същата година отново получава титлата за „най-голям айсберг на планетата“, след като по-големи ледени маси се разпадат.

През 2024 г. обаче A23a отново се озова в капан — този път попаднал в океански вихър, който го задържа в продължение на месеци, докато не се освободи през декември и поеме по зловещо известния проток Дрейк — наричан и „гробището на айсбергите“. През март 2025 г. айсбергът окончателно заседна отново — този път край бреговете на Южна Джорджия, където морското дъно го спря на около 100 км от югозападния бряг на острова.

Как започна разпадането?

Според анализа на НАСА, публикуван от Earth Observatory, северните ръбове на A23a започват да се разпадат, покривайки повърхността на океана с множество ледени парчета. „Хиляди айсберги се разпръснаха около основната ледена маса, създавайки гледка, напомняща тъмна звездна нощ“, пишат от НАСА.

???? Worldview Image of the Week ???? The VIIRS instrument captured Icebergs A23A and A23C below South Georgia Island, Antarctica, on May 3. View before-and-after imagery to see A23C break from A23A at https://t.co/No8HnHihMt pic.twitter.com/NiED5QixB1

— NASAEarthdata (@NASAEarthData) May 9, 2025

Макар и малки в сравнение с колоса A23a, някои от новите айсберги са с дължина над 1 километър — размер, който представлява реална заплаха за морския транспорт. Най-големият откъснал се фрагмент досега, наречен A23c, е с площ от 130 кв. км и вече дрейфува на юг, извън обсега на актуалните сателитни снимки.

Този тип ерозия, известен като edge wasting (разпад по краищата), вече е намалил площта на A23a с около 520 кв. км от март 2025 г. насам. Ако процесът продължи с подобна скорост, ще са нужни месеци, а може би и години, за пълното изчезване на айсберга — освен ако не се появят дълбоки пукнатини, които да ускорят разпадането му.

Към 16 май, A23a е само с около 31 кв. км по-голям от следващия по размер айсберг — D15A, според данни на Националния ледов център на САЩ.

Влияние върху околната среда

Макар Южна Джорджия да няма постоянно население, островът е дом на изключително богато биоразнообразие, включително над 2 милиона пингвини, както и множество тюлени и морски птици, по данни на BirdLife International. Заседнал айсберг като A23a може да затрудни достъпа на пингвините до хранителни зони, ако се наложи да обикалят стотици допълнителни километри.

Освен това, топенето на айсберга може да промени температурата и солеността на водите около острова, което също влияе на морските екосистеми. Въпреки това, някои учени посочват, че разпадът на ледника може да обогати океана с полезни хранителни вещества, подпомагайки фитопланктона и основата на хранителната верига.

През 2020 г. друг гигантски айсберг — A68, също се насочи към Южна Джорджия и предизвика тревога за пингвинските колонии. За разлика от A23a, обаче, той бързо се разпадна под въздействието на морските течения и не нанесе значителни щети.

С ускореното топене на антарктическите ледници вследствие на антропогенното изменение на климата, подобни мегабергове ще стават все по-чести и ще продължат да пътуват към по-топли води, заплашвайки както екосистеми, така и навигацията.

Разпадът на A23a не е просто природен спектакъл — той е предупреждение за бъдещето на планетата ни, което вече се разгръща пред очите ни, парче по парче.

Прочети цялата публикация