Fakti.bg | 22.05.2025 05:43:51 | 26

Чуждестранни екстремисти в Сирия: Колко опасни са те?


"Той е предател, неверник и роб, поклонил се пред американския президент Доналд Тръмп" - в последното издание на седмичния си бюлетин екстремистката групировка "Ислямска държава“ (ИД) ясно показва какво мисли за новия временен президент на Сирия Ахмед аш Шараа по повод скорошната му среща с Тръмп.

Тази враждебност между ИД и групировката, която преди ръководеше Аш Шараа – „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ) - не е нещо ново. Между 2012 и 2013 година ХТШ беше част от т.нар. "Ислямска държава", преди тя да се съюзи с "Ал Кайда". След като през 2016 г. прекъсна връзките си с "Ал Кайда", ХТШ прекара почти десетилетие в борба с ИД в контролираните от нея части на страната. Така че критиките към по-умерения политически курс на Аш Шараа не са неочаквани.

Апелът на ИД

Но текстът на седмичния бюлетин съдържа и друг интересен аспект: ИД призовава чуждестранните бойци в Сирия да се отвърнат от сегашното правителство на Ахмед аш Шараа. Всички чуждестранни бойци, които са недоволни от курса на Аш Шараа към САЩ, трябва да се присъединят към ИД, апелира ислямистката групировка.

Тези два сюжета - срещата на временния сирийски президент с Тръмп и призивът на ИД - насочиха вниманието към един от най-трудните проблеми на временното правителство на Сирия, а именно какво да се прави с намиращите се в страната чуждестранни бойци. Доналд Тръмп посъветва Аш Шараа да "каже на всички чуждестранни терористи да напуснат Сирия" и да постави това като едно от условията за облекчаване на санкциите. Френски и германски пратеници направиха подобни изявления. Като цяло има опасения, че Сирия може да се превърне в убежище за групировки с екстремистка идеология, които след това да започнат действия и в международен план.

Колко са чуждестранните бойци в Сирия?

Трудно е да се определи колко точно чужденци се сражават на страната на „Хаят Тахрир аш Шам“. Възможно е те да са между 1500 и 6000, като много експерти предполагат, че броят им е някъде по средата. Най-голямата група се състои от уйгури, много от които са свързани с Ислямската партия на Туркестан в Централна и Източна Азия, включително в Китай. Други бойци са от Русия и от бивши съветски републики, от Балканите, Франция, Обединеното кралство, Турция, различни арабски страни и други държави.

Повечето от тях пристигнаха в Сирия в началото на гражданската война в страната - в отговор на призивите на ИД, която по онова време се опитваше да установи халифат. След като ХТШ прекъсна връзките си както с ИД, така и с Ал Кайда, някои от чуждестранните бойци напуснаха групировката, но други останаха. В края на 2024 г. по време на ръководената от ХТШ битка, при която беше свален сирийският диктатор Башар Асад, няколко групи чужденци, включително уйгури и чеченци, очевидно са изиграли съществена роля за успеха на кампанията. След това временният президент на Сирия реши да ги възнагради за тяхната помощ при свалянето на предишния режим и назначи техни представители на висши длъжности в новата сирийска армия - решение, което предизвика известни спорове.

Трудно е да се каже колко важни са чуждестранните бойци за сирийските сили за сигурност, където все пак има „повече сирийци, отколкото чужденци“, коментира за ДВ Аарон Зелин от Вашингтонския институт. Някои от тях обаче са по-важни от други, допълва той. Така например бойците от уйгурския контингент са нещо като лична охрана на Аш Шараа. "По същество те са тези, които го защитават, защото той им се доверява - на тях се гледа като на братя по оръжие още от борбата срещу Асад", казва Зелин.

Сирийски бежанец, който сега живее в Германия, разказа на ДВ, че в сраженията в Алепо е срещнал немалко чуждестранни бойци. „Те бяха много отдадени на борбата срещу режима на Асад, имаха салафистки възгледи и настояваха да са там, където се водят сраженията", спомня си той. „Тези, които останаха в Сирия, имат семейства там. Ако ги изгоним, ще трябва да изгоним едновременно и жените, и децата им“, посочва бежанецът, който пожела да остане анонимен.

Колко опасни са чуждестранните бойци?

Чуждестранните бойци с по-крайна религиозна ориентация са обвинявани за участие в скорошно насилие срещу сирийските малцинства. Те са обвинявани и за това, че контролират жените, тяхното облекло и социалните нрави в по-големите сирийски градове. До неотдавна ХТШ все още се представяше за "защитник на сунитския ислям", обяснява Орва Аджуб, анализатор и експерт за Сирия. Но след падането на режима на Асад групировката пое по-либерален курс, посочва той.

"Тази рязка промяна изисква значителна адаптация за редовите членове. Този преход може да се окаже предизвикателство за бойците, свикнали с по-тясна сектантска гледна точка. Много бойци на ХТШ, които никога не са напускали консервативната среда в Идлиб, сега се сблъскват с по-малко консервативни общности в Дамаск", допълва Аджуб.

"Ако ХТШ остане относително умерена – като остане толерантна спрямо жените, които не се забулват, или пък толерира продажбата на алкохол и участието в политическия процес от западен тип – твърдолинейните елементи в групировката и най-вече чуждестранните джихадисти биха могли да се отцепят и да започнат да си сътрудничат с ИД или Ал Кайда", предупреди Мохамед Салих, сътрудник на базирания във Филаделфия Институт за изследване на външната политика.

Колегата му Аарон Зелин от Вашингтонския институт обаче е доста по-резервиран – той се съмнява, че чуждестранните бойци в Сирия могат да представляват "някаква мащабна заплаха". Според него онези от тях, за които ХТШ вече не е достатъчно радикална, най-вероятно вече са напуснали, а много от онези, които са не така радикално настроени, са изключително дисциплинирани. Той припомня още, че от години Аш Шараа се опитва да отстрани всички чуждестранни бойци, които се противопоставят на новия курс на групировката.

Разбира се, отделни чуждестранни бойци все още могат да извършват престъпления или да създават проблеми, казва Зелин. "Но по-голямата заплаха идва от чуждестранните бойци, които вече са в "Ислямска държава" – това са тези, които продължават да се сражават в Източна Сирия, както и тези, които са задържани от Сирийските демократични сили (SDF) в лагерите, управлявани от сирийските кюрди.

Какво следва за чуждестранните бойци?

След срещата на Аш Шараа с Тръмп се появиха слухове, че сирийските сили за сигурност са нахлули в бази на чуждестранни бойци в Идлиб. Но местни наблюдатели казват, че не е ясно дали това са били само слухове, политически театър или истина. Репресиите срещу подобни бойци изглеждат малко вероятни. Членовете на новото сирийско правителство твърдят, че чуждестранните бойци не представляват никаква заплаха за други държави, че те са твърде малко, за да окажат значително влияние върху новата сирийска армия, и че те така или иначе са лоялни към новата администрация на Аш Шараа. Експерти твърдят, че интегрирането им в новите сирийски сили за сигурност всъщност може да се окаже най-добрият начин за справяне с тях.

И все пак, заключава Зелин, "от всички искания, отправени от САЩ, това вероятно е най-трудното за Сирия. Не мисля, че те наистина искат да се откажат от чуждестранните бойци, освен ако не правят нещо незаконно.“

Автор: Катрин Шеър

Прочети цялата публикация