Девет европейски държави настояват за реформа на Европейската конвенция за правата на човека

Девет европейски лидери призоваха за преосмисляне и реформа на Европейската конвенция за правата на човека с цел улесняване на експулсирането на мигранти, извършили престъпления. Инициативата е водена от премиерите на Италия и Дания - Джорджия Мелони и Мете Фредериксен - които изразиха критика към Европейския съд по правата на човека за прекомерно разширяване на тълкуванията на Конвенцията, което според тях възпрепятства държавите в опитите им да гарантират сигурността на гражданите си, съобщава Politico, цитирана от News.bg.
В изявление от четвъртък вечерта Мелони подчерта, че е настъпил моментът за политически дебат относно това дали действащите европейски конвенции, приети преди десетилетия, все още отговарят на днешните предизвикателства, включително тези, свързани с миграцията. Подпис под инициативата поставиха и Австрия, Белгия, Чехия, Естония, Латвия, Литва и Полша.
Държавите настояват за повече свобода при вземането на решения относно експулсирането на осъдени чужденци, както и за ефективни механизми за контрол над лицата, които не могат да бъдат върнати по правни или хуманитарни причини.
Освен това, те призовават европейските институции да реагират на случаи, при които миграцията се използва като средство за политически натиск от враждебни държави - например Беларус. По този повод Литва подаде тази седмица жалба в Международния съд в Хага, обвинявайки Минск в умишлено подпомагане на нелегалното преминаване на граници с цел дестабилизация на Европейския съюз.
Прочети цялата публикация